Spoguotos odos priežiūra
Posted: 2014/11/05 Filed under: Žiniasklaida, naujienos | Tags: kosmetika, kvepalai, parfumerija Leave a comment »Standėjimai odoje kartu su paraudimais gali atsirasti ir kai nėra komedonų. Šis odos patologinis procesas dar vadinamas akne. Spuogų struktūra — visiškai vienoda ir suaugusiųjų, ir paauglių ar vaikų.
Komedonai vystosi plauko folikule, odos gilumoje. Folikulas — tai įdubimas odoje, kurio viduje auga plaukas. Į kiekvieno folikulo žiotis atsiveria riebalinės liaukos latakas, kuriuo išteka riebalai, pagaminti riebalinėje liaukoje. Ši riebalinė medžiaga, patekdama į odos paviršių, sutepa plauką. Jeigu riebalų gaminama per daug, žiotys užsikemša, susidaro kamščiai. Odos riebalai, kuriuos gamina liauka, nebepatenka i paviršių. Folikulas išsipučia kaip maišas nuo riebalų pertekliaus, o tai jau vadinama įvairiai: inkštiru, spuogu, akne, komedonų. Dažniausiai komedonų susidarymą paskatina kosmetika, kurios sudėtyje yra komedo-geninių komponentų. Tačiau nebūtinai turi būti taip.
Jaunatviniai spuogai vystosi panašiai, tik kamščius latakuose sudaro odos riebalai ir apmirusios odos ląstelės korneocitai. Brendimo amžiuje didesnė riebalinių liaukų veikla būna dėl aktyvios vyriškų hormonų androgenų veiklos (ir berniukų, ir mergaičių).
Suaugusiųjų spuogai būna ne tokie ryškūs kaip vaikų ar paauglių. Tai yra vienas skiriamųjų hormoninio fono požymių. Taip pat ne visiems suaugusiesiems komedogeninė kosmetika išprovokuoja spuogus. Tačiau paaugliams kosmetiką reikia rinktis labai atidžiai, ypač jeigu jų veide jau „žydi” spuogai, nes tokia kosmetika gali labai pabloginti padėtį ir daug kartų padidinti spuogų skaičių veide.
Aknė — chroniška, genetiškai nulemta riebalinių liaukų liga, pasireiškianti didesniu riebalinių liaukų aktyvumu (dėl androgeninės stimuliacijos), folikuline hiperkeratoze, mikroorganizmų [propionibacterium acne) gyvybine veikla, uždegimine audinių reakcija odoje, kurioje gausu riebalinių liaukų, ne uždegiminiais atvirais ir uždarais komedonais, uždegiminiais elementais papulėmis ir pustulėmis.
Aknės išsivystymo priežastys — iki galo neišaiškintos. Mokslininkai nurodo šias:
♦ Centrinės nervų sistemos ir vegetacinės nervų sistemos funkcinės būklės.
♦ Medžiagų apykaitos sutrikimai (ypač angliavandenių ir riebalų).
♦ Kepenų, virškinamojo trakto disfunkcija.
♦ Mažakraujystė ir endokrininiai sutrikimai.
Prieš atsirandant aknei, dažniausiai pasiro
do seborėja.
Seborėja — tai odos liga, kai padidėja produkuojamų riebalų kiekis odoje ir pasikeičia jų kokybė, kvepalai. Sustorėja raginis sluoksnis, odos paviršius pasidengia riebiu blizgesiu, atsiranda šerpetojimas. Nuslopinus uždegimą ir bėrimą, odoje lieka vienokių ar kitokių pokyčių: išsiplėtusios poros, netolygi pigmentacija, nelygi tekstūra, atrofiniai arba hipertrofiniai randai, išsiplėtę kapiliarai. Kadangi seborėja tiesiogiai susijusi su riebalinių liaukų veikla, reikėtų trumpai apibūdinti, kaip veikia riebalinės liaukos.
Riebalinės liaukos — tai paprastos alveolinės liaukos, kurių sienelės sudarytos iš keleto sluoksnių ląstelių. Sukaupusios tam tikrą kiekį riebalų, vidinio sluoksnio (nukreipto į liaukos latako vidų) ląstelės pamažu tirpsta, irsta. Daugiau apie mus galite rasti mūsų bloge www.kvepek.eu
Paskutiniai komentarai