Spoguotos odos priežiūra

5.00 avg. rating (99% score) - 2 votes

Standėjimai odoje kartu su paraudimais gali at­sirasti ir kai nėra komedonų. Šis odos patolo­ginis procesas dar vadinamas akne. Spuogų struktūra — visiškai vienoda ir su­augusiųjų, ir paauglių ar vaikų.

Komedonai vystosi plauko folikule, odos gi­lumoje. Folikulas — tai įdubimas odoje, kurio viduje auga plaukas. Į kiekvieno folikulo žiotis atsiveria riebalinės liaukos latakas, kuriuo iš­teka riebalai, pagaminti riebalinėje liaukoje. Ši riebalinė medžiaga, patekdama į odos paviršių, sutepa plauką. Jeigu riebalų gaminama per daug, žiotys užsikemša, susidaro kamščiai. Odos riebalai, kuriuos gamina liauka, nebepa­tenka i paviršių. Folikulas išsipučia kaip mai­šas nuo riebalų pertekliaus, o tai jau vadina­ma įvairiai: inkštiru, spuogu, akne, komedo­nų. Dažniausiai komedonų susidarymą paska­tina kosmetika, kurios sudėtyje yra komedo-geninių komponentų. Tačiau nebūtinai turi būti taip.

Jaunatviniai spuogai vystosi panašiai, tik kamščius latakuose sudaro odos riebalai ir ap­mirusios odos ląstelės korneocitai. Brendimo amžiuje didesnė riebalinių liaukų veikla būna dėl aktyvios vyriškų hormonų androgenų veik­los (ir berniukų, ir mergaičių).

Suaugusiųjų spuogai būna ne tokie ryškūs kaip vaikų ar paauglių. Tai yra vienas skiria­mųjų hormoninio fono požymių. Taip pat ne visiems suaugusiesiems komedogeninė kosme­tika išprovokuoja spuogus. Tačiau paaugliams kosmetiką reikia rinktis labai atidžiai, ypač jei­gu jų veide jau „žydi” spuogai, nes tokia kos­metika gali labai pabloginti padėtį ir daug kartų padidinti spuogų skaičių veide.

Aknė — chroniška, genetiškai nulemta rie­balinių liaukų liga, pasireiškianti didesniu rie­balinių liaukų aktyvumu (dėl androgeninės sti­muliacijos), folikuline hiperkeratoze, mikroor­ganizmų [propionibacterium acne) gyvybine veikla, uždegimine audinių reakcija odoje, ku­rioje gausu riebalinių liaukų, ne uždegiminiais atvirais ir uždarais komedonais, uždegiminiais elementais papulėmis ir pustulėmis.

Aknės išsivystymo priežastys — iki galo ne­išaiškintos. Mokslininkai nurodo šias:

♦  Centrinės nervų sistemos ir vegetacinės nervų sistemos funkcinės būklės.

♦  Medžiagų apykaitos sutrikimai (ypač an­gliavandenių ir riebalų).

♦  Kepenų, virškinamojo trakto disfunkcija.

♦      Mažakraujystė ir endokrininiai sutrikimai.
Prieš atsirandant aknei, dažniausiai pasiro­
do seborėja.

Seborėja — tai odos liga, kai padidėja produ­kuojamų riebalų kiekis odoje ir pasikeičia jų ko­kybė, kvepalai. Sustorėja raginis sluoksnis, odos paviršius pasidengia riebiu blizgesiu, atsiranda šerpetoji­mas. Nuslopinus uždegimą ir bėrimą, odoje lie­ka vienokių ar kitokių pokyčių: išsiplėtusios po­ros, netolygi pigmentacija, nelygi tekstūra, atro­finiai arba hipertrofiniai randai, išsiplėtę kapilia­rai. Kadangi seborėja tiesiogiai susijusi su rie­balinių liaukų veikla, reikėtų trumpai apibūdinti, kaip veikia riebalinės liaukos.

Riebalinės liaukos — tai paprastos alveolinės liaukos, kurių sienelės sudarytos iš keleto sluoksnių ląstelių. Sukaupusios tam tikrą kiekį riebalų, vidinio sluoksnio (nukreipto į liaukos latako vidų) ląstelės pamažu tirpsta, irsta. Daugiau apie mus galite rasti mūsų bloge www.kvepek.eu

chloe_kvepalai_kvepinkis.ltParašykite komentarą