Ką reikia žinoti apie baltymus?

5.00 avg. rating (98% score) - 1 vote

Mūsų sveiko kūno pagrindas – tinkamai subalansuota mityba ir fizinis aktyvumas. Tam tikri maisto papildai padeda mums puoselėti dailesnę figūrą ir dar geresnę sveikatą sveikatą. Nepriklausomai nuo sportininko užsibrėžto tikslo, baltymų – proteino – papildai yra vienas labiausiai vartojamų produktų. Proteinas sportui – geriausias sportininko pasirinkimas.

Šiame straipsnyje pristatysime esminę informaciją apie baltymus, ką turi žinoti kiekvienas pradedantis sportuoti žmogus.

Baltymų funkcijos organizme 

Baltymai yra pagrindinė visų kūno organų statybinė medžiaga. Tai yra hormonų, fermentų ir antikūnų dalis. Jie dalyvauja medžiagų apykaitoje ir užtikrina tinkamą organizmo veiklą. Baltymai yra pagaminti iš amino rūgščių (todėl labai svarbu jų gauti).

Viena iš pagrindinių ir ypač svarbių baltymų savybių intensyvių treniruočių šalininkams yra raumenų auginimas ir pažeistų raumenų dalių regeneracijos greitinimas.

Baltymų skaidymas

Baltymai skirstomi į lėtai ir greitai įsisavinamus baltymus. Lėtai įsisavinami baltymai yra tie, kurie lėtai ir palaipsniui išskiria amino rūgštis į kraują. Dėl to katabolizmas kuriam laikui sustoja. Šio tipo baltymų naudojimas atrodo optimaliausias sprendimas, nes miego metu padaugėja kortizolio, streso hormono, atsakingo už katabolizmą.

Greitai pasisavinami baltymai turėtų būti vartojami iš karto po treniruotės, kad pamaitintų mūsų raumenis. Greitai įsisavinamus baltymus taip pat galima naudoti prieš treniruotę ir ryte – ką tik atsibudus.

Žinoma, tai nereiškia, kad minėtų baltymų negalima vartoti kitu paros metu.

Lėtai pasisavinami baltymai

Micelinis kazeinas

Micelinis kazeinas yra natūrali kazeino forma, randama piene. Manoma, kad tai vienintelis baltymas, kuris veikia antikataboliškai ir neleidžia suirti raumenų audiniams. Micelinis kazeinas virškinamas labai lėtai. Tai labai turtingas baltymų šaltinis, kuris ir toliau maitina raumenis dar ilgai po to, kai išrūgų baltymai nustoja veikti.

Ovalbuminas

Ovalbuminas yra kiaušinių baltymas – standartinis ir lengvai prieinamas baltymų šaltinis. Šis baltymų izoliatas yra neriebus baltymų šaltinis. Sudėtyje yra didžiausias galimas baltymų efektyvumo laipsnis, todėl jis yra etaloninis baltymas. Šiame baltyme yra gausu amino rūgščių bei didelė BCAA koncentracija. 

Išrūgų baltymų koncentratas

Šis baltymas yra geriausiai žinoma ir populiariausia baltymų forma papildų rinkoje. Išrūgų baltymų koncentrate yra optimalios amino rūgščių ir peptidų proporcijos. Be anabolinio poveikio, jis taip pat gerina organizmo imunitetą. Šis baltymas padidina glutationo (puikaus antioksidanto ir detoksikatoriaus) kiekį organizme.

Sojų baltymų izoliatas

Sojų baltymų izoliate yra visas egzogeninių amino rūgščių rinkinys. Šis baltymas stiprina imunitetą, kaulus ir reguliuoja hormonų pusiausvyrą. Tai taip pat padidina insulino ir skydliaukės hormonų aktyvumą, o tai prisideda prie efektyvesnio riebalų deginimo. Sojų baltymų izoliatas neleidžia susidaryti ateroskleroziniams pažeidimams.