Organizuojate renginį sodyboje? Stebėkite smulkmenas!

Tiek šiltuoju, tiek kiek vėsesniu oru – sodybos labai dažnai pasirenkamas variantas. Deja, urbanizacija palietė net ir miškingus Lietuvos kraštus, tad norint surengti šventę gamtoje privalu pasinaudoti nuomos teikiamomis galimybėmis. Kaimo turimo sodybos, sparčiai išpopuliarėjusios po Nepriklausomybės, šiuo metu švenčių metu yra vienas iš dažniausių pasirinkimų. Nesvarbu, ar pastaroji reikalinga, kad du vienas kitą mylintys žmonės sumainytų žiedus, ar vaikui būtų nuplaunama nuodėmė, galiausiai, kad būtų pažymima dar vienų metų branda. Bet kuriuo atveju – sodybos nuoma yra puikus pasirinkimas. Tiesa, Lietuvoje galima rasti gana daug skirtingų variantų, tad ieškant tobuliausio teks šiek tiek paplušėti. Svarbiausia nusistatyti kriterijus, kuriais remiantis bus pasirenkama labiausiai poreikius (kad ir pačiu įmantriausius) tenkinanti sodyba.

Kokio dydžio sodyba reikalinga? Tiksliai žinodami svečių skaičių galėsite orientuotis į konkretaus dydžio sodybą. Žinoma, dažniausiai kaimo turizmo sodybos būna pamiškėse, vienkiemio tipo erdvėse, tad lauke tikrai visiems užteks vietos. Tačiau kuomet pradedama fiksuoti, kiek žmonių miegos, matyti, kad reikia didesnės sodybos. Vienas iš kriterijų, pagal kurį turėtumėte rinktis tinkamiausią variantą – sodybos dydis ir jame esančių miegamų vietų skaičius.

Kurioje vietoje sodyba yra? Kaimo turizmo sodybos dažniausiai būna įrengiamos atokiose vietose, kad žmonės galėtų visapusiškai pailsėti nuo socializacijos ir tuo pačiu civilizacijos. Visgi, vienos yra arčiau miesto, kitos – toliau. Atsižvelgiant į šį aspektą rekomenduojame pasirinkti konkrečiai jums tinkamiausią variantą? Galbūt vestuvės bus švenčiamos tris dienas, todėl aktualu, kad greta būtų miestas, kuriame būtų galima nusipirkti maisto ar kitų priemonių?

Pramogos greta sodybos. Nusprendusiems atostogauti su vaikais – aktualu tampa tai, ką jie veiks tas kelias poilsines dienas. Atkreipkite dėmesį į tokio tipo papildomas pramogas, kaip:

  • Ar yra žaidimų aikštelė vaikams?
  • Jei yra tvenkinys, ar suteikiamos žvejybos galimybės?
  • Galbūt greta yra miškas, kuriame galima uogauti?
  • Ar yra pirtis bei panašaus tipo veikla dažniausiai skirta suaugusiems?

Kadangi Lietuvoje kaimo turizmas išplėtotas – tikrai pavyks rasti tokį variantą, kuris labiausiai patenkintų Jūsų poreikius. Svarbiausia turėti kriterijus, kuriais remianti ieškosite geriausio varianto.

Sodybos privilegijos. Jei planuojate oficialią šventę, labai svarbu susižinoti, kokio pobūdžio ir dydžio salė yra siūloma. Vėlgi, aktualu, kiek žmonių dalyvaus. Tuo pačiu, ar galima užsisakyti maistą pas sodybos šeimininkus. Kai kurios kaimo turizmo sodybos teikia tokias privilegijas, kurios yra vertinamos ir tikrai pasirenkamos. Galiausiai, gal norite, kad maistas jums būtų atneštas iki lovos? O kodėl gi ne?..

Gyvūnai ir kūdikiai. Turintiems naminius gyvūnėlius arba kūdikėlius aktualu ir tai, ar yra visos tinkamos galimybės jais pasirūpinti. Pavyzdžiui, vaikui reikia specialios lovelės, kurią būtų galima uždengti nuo mašalų ir kilnoti vis į kitą sodybos vietą. Tuo pačiu gyvūnai nenori būti pririšti, tačiau norima užtikrinti, kad jie nepabėgs. Rekomenduojame pasidomėti, nes iš pirmo žvilgsnio šios smulkmenos vėliau jums gali labai sugadinti šventę. Galiausiai, galbūt sodyboje galima pasinaudoti auklės paslaugomis, kuri prižiūrės vaiką, kol suaugusieji minės konkrečią šventę?

Kuo anksčiau sodybos pradėsite ieškoti, tuo labiausiai individualius poreikius tenkinantį variantą rasti pavyks. Jei šventės realizacija organizuojama vasaros metu, tada kai už lango sninga siūlome pradėti ieškoti tinkamiausio varianto. Jei kyla kokie nors klausimai – būtinai skambinkite nurodytais numeriais ir susitarkite dėl visų smulkmenų, išsiaiškinkite jas. Tik detalizavimas padės patenkini visus savo poreikius. Nesvarbu, ar šiuo metu už lango sninga, ar kaitriai šviečia saulė – sodybos nuoma gali būti puikiausias pasirinkimas. Tiek norint atšvęsti, tiek maloniai ir ramiai praleisti savaitgalį.


Kaip turėtumėme statytis pirtis, pernelyg nesugriaunant harmonijos su aplinka?

pirtysKiekvienas besiruošiantis statyti bei įsirengti pirtį arba pirtis, o vėliau galbūt verstis sodybos nuoma su pirtim turėtų parengti preliminarų planą. Žinant kad kiekvieno iš mūsų galimybės, skonis bei supratimas skiriasi, todėl reiktų stengtis atrasti būtent sau tinkamą projektą . Daugelį vilioja tradicinė lietuviška pirtis, jos statyba, betgi dabar atsiradus naujoms statybinėms medžiagoms galime pasinaudoti naujomis galimybėmis .

Kokias galėtume naudoti medžiagas pirčiai statyti ? Apdailai geriausiai tiktų juodalksnio, liepos arba drebulės medžio dailylentės. Tačiau labiausiai tinkanti pirčiai būtų liepa, nes jos mediena yra porėta, gerai sugerianti ora, tuo pačiu sugebanti pašalinti nešvarią ir sunkią energiją. Pastačius liepinę pirtį pajusite malonų kvapą bei erdvumo pojūtį. Vertėtų žinoti, kad liepa Lietuvoje – retas medis. Drebulės mediena irgi porėta, lengva. Ji irgi gerai sugeria orą, apsaugo nuo kenksmingų medžiagų.

Kaimo turizmas prasideda pirtyje. Pirtyje numatytų patalpų kiekis priklauso nuo statytojo galimybių. Standartinis klasikinės pirties variantas – prieangis, drabužinė ir pėrimosi patalpa. Esant didesnėms galimybėms galima įrengti ir poilsio kambarį, dušo patalpą, galbūt kūryklą.

Pėrimosi patalpa juo mažesnė, tuo joje lengviau palaikyti reikiamą karštį, reguliuoti bei nustatyti reikiamą temperatūrą. Optimalus tokios patalpos dydis turėtų būti nuo 3 iki 7 kv. metrų. Kadangi pėrimosi patalpoje visada būna daugiau drėgmės, kuri gali pakenkti medinėms konstrukcijos detalėms, tai būtina gera ventiliacinė sistema.

Apie pirtyje naudojamus gultus yra paskelbta nemažai informacijos, priminsime kad geriausi būtų vėlgi iš tradicinių medžių, tokių kaip juodalksnio, drebulės arba liepos lentų. Jokiu būdu nerekomenduojama naudoti kietų medžių lentų, pvz., ąžuolo, nes tada jos pernelyg įkaista, o sėdint ant tokio kieto gulto galima ir nusvilti. Gultai gali būti arba vieno, arba dviejų, arba trijų lygių.

Pirties krosnelė teikia šilumą ne tik pėrimosi patalpai, bet ir kitoms pirtyje esančioms patalpoms. Verta žinoti, kad krosnelės galingumas turėtų būti pakankamas pirčiai išdžiovinti pogero pasikaitinimo. Šiuo metu gaminamų krosnelių pasirinkimas iš tiesų nemažas, gaminamos ir elektrinės, o taip pat ir įvairių konstrukcijų (trumpalaikio arba nuolatinio veikimo) malkomis kūrenamos krosnys, kažkuo menančios senovėje gamintas. Pirties krosnelėms neturėtų būti naudojami bet kokie akmenys, todėl jei užsiimsite sodybų nuoma, pasistenkite naudoti vulkaninės kilmės akmenis, kurie yra atsparūs dideliems temperatūrossvyravimams. Pasistačiusiųjų pirtis patirtis rodo, kad tinkamai parinkti akmenys (pvz., žadeitas ) taip gali tarnauti iki 10 metų ar daugiau.

Krosnį pirtyje patariame kūrenti naudojant sausas malkas, nes nuo jų tinkamumo irgi daug kas priklauso . Geriausiai naudoti lapuočių medžių malkas, pvz., beržo arba alksnio.

Patarimų galėtume surasti ir daugiau, tačiau manome, kad ir šie Jums pasirodys verti dėmesio, juo labiau, jeigu teikiate kaimo turizmo, atostogos kaime paslaugas ir verčiatės kaimo sodybos nuoma interesantams.