Kaip turėtumėme statytis pirtis, pernelyg nesugriaunant harmonijos su aplinka?

pirtysKiekvienas besiruošiantis statyti bei įsirengti pirtį arba pirtis, o vėliau galbūt verstis sodybos nuoma su pirtim turėtų parengti preliminarų planą. Žinant kad kiekvieno iš mūsų galimybės, skonis bei supratimas skiriasi, todėl reiktų stengtis atrasti būtent sau tinkamą projektą . Daugelį vilioja tradicinė lietuviška pirtis, jos statyba, betgi dabar atsiradus naujoms statybinėms medžiagoms galime pasinaudoti naujomis galimybėmis .

Kokias galėtume naudoti medžiagas pirčiai statyti ? Apdailai geriausiai tiktų juodalksnio, liepos arba drebulės medžio dailylentės. Tačiau labiausiai tinkanti pirčiai būtų liepa, nes jos mediena yra porėta, gerai sugerianti ora, tuo pačiu sugebanti pašalinti nešvarią ir sunkią energiją. Pastačius liepinę pirtį pajusite malonų kvapą bei erdvumo pojūtį. Vertėtų žinoti, kad liepa Lietuvoje – retas medis. Drebulės mediena irgi porėta, lengva. Ji irgi gerai sugeria orą, apsaugo nuo kenksmingų medžiagų.

Kaimo turizmas prasideda pirtyje. Pirtyje numatytų patalpų kiekis priklauso nuo statytojo galimybių. Standartinis klasikinės pirties variantas – prieangis, drabužinė ir pėrimosi patalpa. Esant didesnėms galimybėms galima įrengti ir poilsio kambarį, dušo patalpą, galbūt kūryklą.

Pėrimosi patalpa juo mažesnė, tuo joje lengviau palaikyti reikiamą karštį, reguliuoti bei nustatyti reikiamą temperatūrą. Optimalus tokios patalpos dydis turėtų būti nuo 3 iki 7 kv. metrų. Kadangi pėrimosi patalpoje visada būna daugiau drėgmės, kuri gali pakenkti medinėms konstrukcijos detalėms, tai būtina gera ventiliacinė sistema.

Apie pirtyje naudojamus gultus yra paskelbta nemažai informacijos, priminsime kad geriausi būtų vėlgi iš tradicinių medžių, tokių kaip juodalksnio, drebulės arba liepos lentų. Jokiu būdu nerekomenduojama naudoti kietų medžių lentų, pvz., ąžuolo, nes tada jos pernelyg įkaista, o sėdint ant tokio kieto gulto galima ir nusvilti. Gultai gali būti arba vieno, arba dviejų, arba trijų lygių.

Pirties krosnelė teikia šilumą ne tik pėrimosi patalpai, bet ir kitoms pirtyje esančioms patalpoms. Verta žinoti, kad krosnelės galingumas turėtų būti pakankamas pirčiai išdžiovinti pogero pasikaitinimo. Šiuo metu gaminamų krosnelių pasirinkimas iš tiesų nemažas, gaminamos ir elektrinės, o taip pat ir įvairių konstrukcijų (trumpalaikio arba nuolatinio veikimo) malkomis kūrenamos krosnys, kažkuo menančios senovėje gamintas. Pirties krosnelėms neturėtų būti naudojami bet kokie akmenys, todėl jei užsiimsite sodybų nuoma, pasistenkite naudoti vulkaninės kilmės akmenis, kurie yra atsparūs dideliems temperatūrossvyravimams. Pasistačiusiųjų pirtis patirtis rodo, kad tinkamai parinkti akmenys (pvz., žadeitas ) taip gali tarnauti iki 10 metų ar daugiau.

Krosnį pirtyje patariame kūrenti naudojant sausas malkas, nes nuo jų tinkamumo irgi daug kas priklauso . Geriausiai naudoti lapuočių medžių malkas, pvz., beržo arba alksnio.

Patarimų galėtume surasti ir daugiau, tačiau manome, kad ir šie Jums pasirodys verti dėmesio, juo labiau, jeigu teikiate kaimo turizmo, atostogos kaime paslaugas ir verčiatės kaimo sodybos nuoma interesantams.