Catalonia vyno regionas: garsus savo istorinėmis šaknimis ir novatoriškumu

Catalonia (Catalunya kataloniškai ir Cataluña ispaniškai) Šiaurės Rytų Ispanijoje esantis regionas, kuris driekiasi nuo istorinio Montsijos komarko Pietuose iki sienos su Prancūzija Šiaurėje. Viduržemio jūra Rytuose skalauja 580km ilgio pakrantę.

Catalonia vietos kilmės nuorodos (Catalunya DO) apeliacija buvo sukurta 1999-aisiais, ir tai yra pirmoji apeliacija Ispanijoje regiono mastu.

Catalonia sostinė – judrioji Barselona, antrasis pagal dydį Ispanijos miestas ir vienas didžiausių Viduržemio jūros uostų. Kasmet į miestą suplaukia milijonai turistų ir istoriškai susiklostė, kad buvimas pajūryje labai paskatino vyndarystės pramonę.

Catalonia neabejotinai turi garsias vyno gamybos tradicijas. Archeologiniai tyrimai rodo, kad čia vynuogininkystę pradėjo finikiečiai ir graikai prekiaudami su egiptiečiais dar 400m. prieš Kristų. Romėnai išvystė vynuogių auginimą, ypatingai Tarragonoje – okupuotos Ispanijos romėnų sostinėje. Jų dėka pramonė klestėjo iki maurų okupacijos – deja, tuomet vynuogynai buvo apleisti arba paversti naudoti kitiems tikslams. Ir tik daug vėliau, po kelių šimtų metų, krikščionys atkūrė vynuogininkystę, steigdami vienuolynus ir suteikdami jiems tokią teisę. XVIII-ojo amžiaus pabaigoje vynas ir kiti alkoholiniai gėrimai užėmė vieną iš svarbiausių vietų regiono eksporte. Catalonia įrodė esanti dinamiška vyno gamybos sritis ir visuomet buvo priešaky reformuojant Ispanijos vyno pramonę, tiek įvesdama tarptautines vynuogių veisles, tiek įdiegdama modernias vynuogininkystės technologijas (pvz., nerūdijančio plieno fermentacijos talpas).

Catalonia skiriasi nuo kitų Ispanijos vynų regionų savo vyno stiliaus įvairiapusiškumu. Čia jaučiama stipri Prancūzijos įtaka dviems labiausiai atpažįstamiems vynams: Šampano stiliaus putojančiam vynui Cava ir raudoniesiems stalo vynams, kurie yra panašūs į kitoje Pirėnų pusėje gaminamus Roussillon vynus.
Nenuostabu, kad esant tokioje geografinėje vietovėje, Catalonia klimatas yra ryškiai Viduržemio jūros: šiltas oras su vidutinišku kritulių kiekiu pakrantėse. Vidinės regiono sritys klimatu panašios į Ispanijos sausringas centrines sritis, nors kalnų papėdėse bei iškilesnėse vietose yra gausu vėsesnių zonų, kur auginamos vynuogės tarptautiniu mastu pripažintai Cava gamybai (t.y. Macabeo, Parellada, Xarel-lo ir keletas Chardonnay vynuogių).

Catalonia raudonieji vynai gaminami iš Tempranillo (katalonams žinomos kaip Ull de Llebre), Garnacha ir Monastrell vynuogių rūšių. Raudonos Bordeaux veislės taip pat vaidina svarbią rolę keleto aukštos kokybės maišytų vynuogių, o taip pat ir rūšinio vyno gamyboje.

Nors būtų galima atrasti begalę Catalonia vyno pramonės sėkmės paslapčių, visgi Cava čia suvaidino itin reikšmingą vaidmenį. 1870-aisiais José Raventós, Codorníu grupės įkūrėjas, pradėjo gaminti putojantį vyną netoli Sant Sadurní d’Anoia miestelio Penedes subregione, panaudodamas tradicinį Šampano gamybos metodą. Vynas buvo toks sėkmingas, kad ši sritis tapo Cava gamybos centru Ispanijoje. Vyno prestižas pelnė išskirtinį vietos kilmės nuorodos ženklą (DO) 1986m.

Catalonia vietos kilmės nuoroda (DO) gerokai padidino Catalonia vynų kokybę. Regionas apima visus išsibarsčiusius vynuogynus 11-koje subregionų: Emporda, Costers del Segre, Pla de Bages, Alella, Cava, Penedes, Conca de Barbera, Tarragona, Montsant, Terra Alta ir Priorat.

Internetinė gero vyno parduotuvė Vyno guru savo pirkėjams gali pasiūlyti išskirtinių Catalonia regiono vynų: Alta Alella PRIVAT LAIETÀ Gran Reserva Brut Nature Cava DO, De Muller VINO DE MISA Dulce Superior, De Muller CABERNET SAUVIGNON Crianza Tarragona DO, De Muller MERLOT Crianza Tarragona DO ir keletą kitų De Muller vyno daryklos vynų.


Rueda vyno regionas: istorija, siekianti XI-ąjį amžių ir išskirtiniai šių dienų vynai

Rueda – vyno regionas, įsitvirtinęs Iberijos pusiasalio širdyje, šiek tiek į šiaurės Vakarus nuo Ispanijos sostinės Madrido. Regionas garsėja sausais, aromatingais baltais vynais, gaminamais daugiausia iš Verdejo veislės, ją papildant mažesniais Viura ir Sauvignon Blanc vynuogių kiekiais.

Standardiškai „Rueda Blanco“ privalo būti pagamintas iš mažiausiai 50% Verdejo – veislės, kuri tiek aromatinga, kad net esminiai papildymai Viura vynuogėmis turi labai mažai įtakos jos charakteriui. Pakankamai neseniai regiono vyno portfelį papildžiusieji rūšiniai „Rueda Verdejo“ ir „Rueda Sauvignon“ vynai turi būti gaminami iš mažiausiai 85% atitinkamos vynuogės veislės.

2014-ųjų pradžioje Rueda vynuogynai driekėsi 32,000 akrų (13,000 ha) žemės plotuose, apsodintuose išskirtinai baltam vynui gaminti tinkamomis vynuogėmis. Verdejo vynmedžiams atiteko įspūdinga 90% žemės dalis, parodanti kaip stipriai veislė išpopuliarėjo nuo savo renesanso 1980-aisiais (tuomet skaičiai siekė vos 50%). Viura ir Sauvignon Blanc vynuogynai kartu sudaro 5% metinio Rueda derliaus.

Rueda regionas driekiasi aukštame plokščiakalnyje (600-780 m aukštyje virš jūros lygio) su laukiniu kraštovaizdžiu ir skurdžiai maistingu dirvožemiu, dėl ko vynmedžių plantacijų priežiūra reikalauja daug sunkaus darbo. Vietos dirvožemiai, turtingi kalkėmis ir geležimi yra gyvybiškai svarbūs, o labai akmenuota žemė  tinkama drenažui. Beveik visi Rueda vynuogynai turi vienokį ar kitokį priėjimą prie Duero upės: išsidėstę prie jos ar jos intakų krantų. Geriausi  Rueda vynuogynai yra arčiausiai Duero, kur dirvožemis labiausiai kalkingas.

Regione vyrauja aiškiai žemyninis klimatas, kas reiškia ilgas, karštas vasaras ir šaltas žiemas, kai temperatūra dažnai nukrenta žemiau nulio. Kaitrias, sausas vasaros dienas keičia vėsios naktys, kurios atgaivina vynmedžius ir padeda jiems išlaikyti labai svarbų uogų rūgštingumą. Regionas yra visiškai izoliuotas nuo jūros Kordiljeros Cantábrica kalnu, atskiriančiu jį nuo Biskajos įlankos ir toliau besidriekiančio Atlanto vandenyno. Kad pabrėžti šių kalnų svarbą Rueda klimatui, atkreipkime dėmėsį į kitoje pusėje esančius Astūrijos ir Kantabrijos regionus su santykinai vėsiu, gaiviu klimatu ir derlingais žaliais kraštovaizdžiais.

Pirmieji dokumentai, rodantys vyno gamybą šiame regione, siekia XI-ajį amžių, kai Karalius Alfonsas VI padalino neseniai užkariautas žemes naujakuriams. Daug pasauliečių bei vienuolių įkūrė čia vienuolynus su nuosavais vynuogynais.

Pagrindinis Rueda istorijos lūžis – filokseros epidemija XIX-ojo amžiaus pabaigoje, sunaikinusi du trečdalius sodų. Iki 1865-ųjų regionas buvo šimtų vynuogynų namais, deja, to neliko XX-ojo amžiaus pradžioje. Kai vynuogynai po medžių epidemijos buvo pradėti atsodinti, vyndariai dažniausiai rinkosi Palomino Fino vynuogių veislę.

Idėja įtvirtinti kilmės vietos nuorodą (DO – angl. „designation of origin“) kilo dar 1935-aisiais, bet tik 1972-aisiais Marqués de Riscal, pagrindinis ivestuotojas iš Rioja vyninės, užkūrė antrosios kokybiško vyno gamybos eros pradžią, statomą ant Verdejo vynuogių veislės pamatų. Oficialus DO statusas buvo suteiktas 1980m.

Internetinė gero vyno parduotuvė www.vynoguru.lt savo klientams jau gali pasiūlyti baltų Rueda regiono vynų iš Verdejo, Viura ir Sauvignon Blanc vynuogių, kuriuos gamina dar 17-ame amžiuje Dominikonų vienuolių įkurta Bodegas Hijos de Alberto Gutiérrez vyno darykla. Naujienų asortimente: De Alberto MONASTERIO DE PALAZUELOS Verdejo Viura Rueda DO, De Alberto MONASTERIO DE PALAZUELOS Verdejo Rueda DO ir De Alberto MONASTERIO DE PALAZUELOS Sauvignon Blanc Rueda DO.


„Bag in box“ tara – vartojimo patogumui ir vyno kokybės saugumui

Vynas kartoninėse dėžutėse su vaakuminiais maišeliais viduje („Bag in box“) nėra naujiena Lietuvos rinkoje, tačiau dažnam pirkėjui kyla abejonių, ar tokioje pakuotėje įsigytas vynas toks pat kokybiškas kaip ir butelyje. Iš tiesų, vyno laikymas kartoninėse – vaakuminėse dėžutėse nė kiek kokybe nenusileidžia vyno laikymui buteliuose, o kai kuriais atvejais yra netgi kur kas pranašesnis.

Atidarius kartoninę – vaakuminę dėžutę pirmą kartą, nereikia jos dėti į šaldytuvą tam, kad vynas neprarastų šviežumo. Kai tuo tarpu atidarytą ir nepabaigtą vyno stiklo butelį būtina dėti į šaldytuvą, nes šaldymas lėtina cheminę reakciją, vadinamą „okcidacija“, kuri gadina produktą. Oksidacija atsiranda dėl to, kad atidarytas vyno butelis leidžia vynui sąveikauti su oru. Tačiau, jeigu vynas yra dėžutėje („bag in box“), jis išliks toks pats šviežias ir okcidacijos nepaveiktas, kai ji atidaryta.

Pirmą kartą atidarius kartoninę – vaakuminę dėžutę, šviežias vynas išliks mažiausiai 4 savaites. Vyno pylimo iš dėžutės į taures metu, dėžutės viduje esantis maišelis bliūkšta, neleisdamas orui patekti vidun. Yra keletas dalykų, kuriuos pravartu žinoti pilstant vyną iš dėžutės. Nepatartina vyno dėžutės atidarinėti, jeigu ji yra paguldyta ant šono ar apversta „aukštyn kojomis“ –  tokiu atveju atsiranda tikimybė, kad oras pateks vidun. Kartais oro patenka ir kai pakuotėje lieka mažas kiekis (1-2 taurės) neišpilto vyno, kadangi skystis yra žemiau kranelio. Deja, nuo to neapsisaugosi – tiesiog reikia turėti omeny, kad taip gali atsitikti.

Svarbu pažymėti, kad vynas kartoninėje – vaakuminėje dėžutėje turi ribotą galiojimo laiką, net jei ji neatidaryta. Galiojimo laikas yra maždaug 15 mėnesių nuo išpilstymo datos. Beje, galiojimo laikas neatidarytoje dėžutėje yra trumpesnis nei neatidarytame butelyje. Tai yra dėl to, kad laikui bėgant mikroskopiniai kiekiai oksigeno visgi prasiskverbia pro dėžutės paviršių vidun. Taip atsitinka ir buteliuose esančiam vynui, tik per žymiai ilgesnį laiko tarpą.

Neatidaryta vaakuminė dėžutė paprastai turi būti laikoma vėsioje, tamsioje, sausoje vietoje. Tinkama kambario arba vėsesnė temperatūra. Negalima palikti vyno žemesnėje kaip 1 °C ir aukštesnėje nei 32 °C temperatūroje.

Tuščios kartoninės dėžutės (išėmus vaakuminį maišelį) yra perdirbamos kaip popierinė makulatūra.

Internetinė gero vyno parduotuvė „Vyno guru“ savo vartotojams jau gali pasiūlyti ispaniškojo raudono El Villar VIÑA NORA Tinto bei balto Bodega SAN JOSÉ Vino Blaco vyno vaakuminėse 5 litrų talpos dėžutėse.