Catalonia vyno regionas: garsus savo istorinėmis šaknimis ir novatoriškumu
Posted: 2015/04/27 Filed under: Internetas, www, Pramogos, laisvalaikis | Tags: alkoholinių gėrimų parduotuvė, alkoholis internetu, Catalonia vynas, internetinė vyno parduotuvė, ispaniškas vynas, vynas, vynas į namus, vynas internetu, vyno guru, vyno parduotuvė Leave a comment »Catalonia (Catalunya kataloniškai ir Cataluña ispaniškai) Šiaurės Rytų Ispanijoje esantis regionas, kuris driekiasi nuo istorinio Montsijos komarko Pietuose iki sienos su Prancūzija Šiaurėje. Viduržemio jūra Rytuose skalauja 580km ilgio pakrantę.
Catalonia vietos kilmės nuorodos (Catalunya DO) apeliacija buvo sukurta 1999-aisiais, ir tai yra pirmoji apeliacija Ispanijoje regiono mastu.
Catalonia sostinė – judrioji Barselona, antrasis pagal dydį Ispanijos miestas ir vienas didžiausių Viduržemio jūros uostų. Kasmet į miestą suplaukia milijonai turistų ir istoriškai susiklostė, kad buvimas pajūryje labai paskatino vyndarystės pramonę.
Catalonia neabejotinai turi garsias vyno gamybos tradicijas. Archeologiniai tyrimai rodo, kad čia vynuogininkystę pradėjo finikiečiai ir graikai prekiaudami su egiptiečiais dar 400m. prieš Kristų. Romėnai išvystė vynuogių auginimą, ypatingai Tarragonoje – okupuotos Ispanijos romėnų sostinėje. Jų dėka pramonė klestėjo iki maurų okupacijos – deja, tuomet vynuogynai buvo apleisti arba paversti naudoti kitiems tikslams. Ir tik daug vėliau, po kelių šimtų metų, krikščionys atkūrė vynuogininkystę, steigdami vienuolynus ir suteikdami jiems tokią teisę. XVIII-ojo amžiaus pabaigoje vynas ir kiti alkoholiniai gėrimai užėmė vieną iš svarbiausių vietų regiono eksporte. Catalonia įrodė esanti dinamiška vyno gamybos sritis ir visuomet buvo priešaky reformuojant Ispanijos vyno pramonę, tiek įvesdama tarptautines vynuogių veisles, tiek įdiegdama modernias vynuogininkystės technologijas (pvz., nerūdijančio plieno fermentacijos talpas).
Catalonia skiriasi nuo kitų Ispanijos vynų regionų savo vyno stiliaus įvairiapusiškumu. Čia jaučiama stipri Prancūzijos įtaka dviems labiausiai atpažįstamiems vynams: Šampano stiliaus putojančiam vynui Cava ir raudoniesiems stalo vynams, kurie yra panašūs į kitoje Pirėnų pusėje gaminamus Roussillon vynus.
Nenuostabu, kad esant tokioje geografinėje vietovėje, Catalonia klimatas yra ryškiai Viduržemio jūros: šiltas oras su vidutinišku kritulių kiekiu pakrantėse. Vidinės regiono sritys klimatu panašios į Ispanijos sausringas centrines sritis, nors kalnų papėdėse bei iškilesnėse vietose yra gausu vėsesnių zonų, kur auginamos vynuogės tarptautiniu mastu pripažintai Cava gamybai (t.y. Macabeo, Parellada, Xarel-lo ir keletas Chardonnay vynuogių).
Catalonia raudonieji vynai gaminami iš Tempranillo (katalonams žinomos kaip Ull de Llebre), Garnacha ir Monastrell vynuogių rūšių. Raudonos Bordeaux veislės taip pat vaidina svarbią rolę keleto aukštos kokybės maišytų vynuogių, o taip pat ir rūšinio vyno gamyboje.
Nors būtų galima atrasti begalę Catalonia vyno pramonės sėkmės paslapčių, visgi Cava čia suvaidino itin reikšmingą vaidmenį. 1870-aisiais José Raventós, Codorníu grupės įkūrėjas, pradėjo gaminti putojantį vyną netoli Sant Sadurní d’Anoia miestelio Penedes subregione, panaudodamas tradicinį Šampano gamybos metodą. Vynas buvo toks sėkmingas, kad ši sritis tapo Cava gamybos centru Ispanijoje. Vyno prestižas pelnė išskirtinį vietos kilmės nuorodos ženklą (DO) 1986m.
Catalonia vietos kilmės nuoroda (DO) gerokai padidino Catalonia vynų kokybę. Regionas apima visus išsibarsčiusius vynuogynus 11-koje subregionų: Emporda, Costers del Segre, Pla de Bages, Alella, Cava, Penedes, Conca de Barbera, Tarragona, Montsant, Terra Alta ir Priorat.
Internetinė gero vyno parduotuvė Vyno guru savo pirkėjams gali pasiūlyti išskirtinių Catalonia regiono vynų: Alta Alella PRIVAT LAIETÀ Gran Reserva Brut Nature Cava DO, De Muller VINO DE MISA Dulce Superior, De Muller CABERNET SAUVIGNON Crianza Tarragona DO, De Muller MERLOT Crianza Tarragona DO ir keletą kitų De Muller vyno daryklos vynų.
„Bag in box“ tara – vartojimo patogumui ir vyno kokybės saugumui
Posted: 2015/03/24 Filed under: Be kategorijos, Internetas, www, Įvairūs, Pramogos, laisvalaikis | Tags: bag in box, internetinė vyno parduotuvė, pilstomas vynas, vynas dėžutėje, vynas į namus, vynas internetu, vynas vaakuminėje pakuotėje Leave a comment »Vynas kartoninėse dėžutėse su vaakuminiais maišeliais viduje („Bag in box“) nėra naujiena Lietuvos rinkoje, tačiau dažnam pirkėjui kyla abejonių, ar tokioje pakuotėje įsigytas vynas toks pat kokybiškas kaip ir butelyje. Iš tiesų, vyno laikymas kartoninėse – vaakuminėse dėžutėse nė kiek kokybe nenusileidžia vyno laikymui buteliuose, o kai kuriais atvejais yra netgi kur kas pranašesnis.
Atidarius kartoninę – vaakuminę dėžutę pirmą kartą, nereikia jos dėti į šaldytuvą tam, kad vynas neprarastų šviežumo. Kai tuo tarpu atidarytą ir nepabaigtą vyno stiklo butelį būtina dėti į šaldytuvą, nes šaldymas lėtina cheminę reakciją, vadinamą „okcidacija“, kuri gadina produktą. Oksidacija atsiranda dėl to, kad atidarytas vyno butelis leidžia vynui sąveikauti su oru. Tačiau, jeigu vynas yra dėžutėje („bag in box“), jis išliks toks pats šviežias ir okcidacijos nepaveiktas, kai ji atidaryta.
Pirmą kartą atidarius kartoninę – vaakuminę dėžutę, šviežias vynas išliks mažiausiai 4 savaites. Vyno pylimo iš dėžutės į taures metu, dėžutės viduje esantis maišelis bliūkšta, neleisdamas orui patekti vidun. Yra keletas dalykų, kuriuos pravartu žinoti pilstant vyną iš dėžutės. Nepatartina vyno dėžutės atidarinėti, jeigu ji yra paguldyta ant šono ar apversta „aukštyn kojomis“ – tokiu atveju atsiranda tikimybė, kad oras pateks vidun. Kartais oro patenka ir kai pakuotėje lieka mažas kiekis (1-2 taurės) neišpilto vyno, kadangi skystis yra žemiau kranelio. Deja, nuo to neapsisaugosi – tiesiog reikia turėti omeny, kad taip gali atsitikti.
Svarbu pažymėti, kad vynas kartoninėje – vaakuminėje dėžutėje turi ribotą galiojimo laiką, net jei ji neatidaryta. Galiojimo laikas yra maždaug 15 mėnesių nuo išpilstymo datos. Beje, galiojimo laikas neatidarytoje dėžutėje yra trumpesnis nei neatidarytame butelyje. Tai yra dėl to, kad laikui bėgant mikroskopiniai kiekiai oksigeno visgi prasiskverbia pro dėžutės paviršių vidun. Taip atsitinka ir buteliuose esančiam vynui, tik per žymiai ilgesnį laiko tarpą.
Neatidaryta vaakuminė dėžutė paprastai turi būti laikoma vėsioje, tamsioje, sausoje vietoje. Tinkama kambario arba vėsesnė temperatūra. Negalima palikti vyno žemesnėje kaip 1 °C ir aukštesnėje nei 32 °C temperatūroje.
Tuščios kartoninės dėžutės (išėmus vaakuminį maišelį) yra perdirbamos kaip popierinė makulatūra.
Internetinė gero vyno parduotuvė „Vyno guru“ savo vartotojams jau gali pasiūlyti ispaniškojo raudono El Villar VIÑA NORA Tinto bei balto Bodega SAN JOSÉ Vino Blaco vyno vaakuminėse 5 litrų talpos dėžutėse.
Paskutiniai komentarai