Kas yra židinys?

5.00 avg. rating (99% score) - 2 votes

Kas yra židinys?

Vienas svarbiausių žmogaus išradimų buvo ugnis. Iš pradžių ji šildė, vėliau tavo priemonė maisto gaminimui. Tai buvo didžiulis revoliucinis šuolis iki tol buvusioje visuomenėje. Ugnis daugelyje kultūrų buvo garbinama, mitologijoje atsirado ugnies dievų bei deivių. Lietuva taip pat ne išimtis – turėjome savo ugnies deivę Gabiją, ir visą pulką amžiną ugnį saugančių nekaltų mergelių vaidilučių. Be abejonės ugnis privalėjo turėti ir savo vietą – aukurą. Iš pradžių tai buvo tiesiog laužavietė. Metams bėgant, atsiradus vis didesniems būstams ugnis pradėta kurti židiniuose, kurie apšildydavo gyvenamąsias patalpas. Pamažu židiniai vis tobulėjo ir šiuo metu tai viena populiariausių interjero detalių, kuri dar turi ir praktišką paskirtį – apšildo visus namus.

Jotul židinys

Jotul židinys

Šiuolaikinis židinys būna sudarytas iš pakuros, sąramos ir dūmtraukio bei jo gaubto. Jis gali būti įmontuotas į sieną, arba pastatytas šalia jo. Yra nemažai statybinių medžiagų, iš kurių gali būti gaminami židiniai. Tai gali būti plūktas molis, akmenys, plytos, metalas, marmuras, netgi mediena ir daugelis kitų medžiagų. Tačiau specialistai teigia, kad labiausiai apsimoka mūryti iš karščiui atsparių plytų. Pagrindas turi būti nejudantis, akmeninis ir nepraleidžiantis vandens.

Židiniai gali būti kūrenami anglimi, malkomis. Labiausiai tinkančios malkos yra beržinės, ąžuolinės, eglinės, pušinės, drebulinės bei alksninės. Drebulinių ir alksninių malkų pliusas tas, kad jos nerūksta, o suodžiai dūmtraukyje išdega. Obelų ir vyšnių malkos degdamos skleidžia malonų kvapą. Prie kiekvieno židinio yra privaloma turėti žnyples ir žarsteklį.

Šiuolaikiniai židiniai būna kelių tipu: elektriniai, dujiniai ir malkiniai. Kiekvienas iš jų dar skirstosi į potipius pagal dizainą arba medžiagas, iš kurių jie pagaminti. Šiais laikais, kai vieno būsto interjeras gali būti renesansinis puošnus, o kito modernistinis, šiuolaikinis, jau nebekyla jokių problemų rasti tinkamo dizaino židinį. Jų būna įvairiausių dydžių, formų. Jei gyvenate name, kuriame vyrauja senovinis puošnus stilius, jums labiausiai tinka židinys su kokliais arba mūrytas iš plytų. Jei jūsų būstas modernus ir minimalistinis tai galite rinktis metalinį židinį. Jis gali būti pailgas, kvadratinis, pritaikytas pagal jūsų poreikius.

Jei statotės naują būstą ir svajojate ilgus žiemos vakarus leisti prie židinio, būtina iš anksto apgalvoti, kurioje namo vietoje jis stovės. Pagalvodami apie tai iš anksto būsite tikri, kad bus pastatytas tvirtas ir kokybiškas dūmtraukis ir židinys pajėgs apšildyti visą būstą.Parašykite komentarą