Mediena ir jos pritaikymo galimybės

Mediena buvo apdirbama nuo pat seniausių laikų, kai tik žmonės pradėjo gaminti įrankius – ietis, strėles, lankus, kirvius ir kitus. Žmogus, gamindamas buities reikmenis, išmoko apdirbti medieną ir panaudoti reikiamą medį reikiamiems įrankiams gaminti. Juk kiekvieno medžio mediena pasižymi skirtingomis savybėmis ir tinka skirtingiems mediniams gaminiams gaminti. Tad kokį medį pritaikyti kokiems dirbiniams ir įrankiams?

                  Minkščiausi medžiai Lietuvoje – liepa, drebulė, ožekšnis. Tokie medžiai tinka smulkiems dirbiniams, kurie nebus intensyviai mechaniškai veikiami. Pavyzdžiui, įvairūs pakabukai, papuošalai. Mediena labai minkšta, todėl tinkama drožinėjimui, ypač mokantis drožinėti. Su tokia mediena reikia mažiau pastangų ir kantrybės. Deja, dirbiniai iš minkštos medienos nebus patvarūs ir ilgaamžiai. Tačiau, pasižymės mažu svoriu.

                  Kalbant apie svorį, klevas yra gana lengvas, bet tuo pačiu ir gana kietas medis. Tiesa, šviesus ir ne itin išvaizdus. Tačiau jis puikiai tinka kirvių kotams gaminti, nes gali pakelti dideles apkrovas, ko negali, pavyzdžiui, ąžuolas. Nors ir kietas, ąžuolas nuo nuolatinių smūgių kirviu pradeda lupinėtis ir galiausiai kotas neatlaiko. Tad kirvio kotą geriau daryti iš klevo, ar, jei neturite klevo, galite daryti ir beržinį kotą, nors beržo mediena ir nėra labai tvirta.

Kiečiausi medžiai Lietuvoje yra Guoba, Skroblas, įvairūs vaismedžiai – obelis, slyva, kriaušė, taip pat ir uosis. Nors ąžuolas dažnai laikoma itin kietu medžiu, tačiau, toli gražu, tai nėra kiečiausias medis Lietuvoje. Anksčiau, plačiai naudojamas įrankiams ir ginklams (ietims, lankams, kirviams) gaminti buvo kukmedis. Tai toks kietas medis, jog anksčiau Lietuvoje net buvo vadinamas geležiniu medžiu. Jis puikiai atlaikydavo didelis apkrovas, todėl ir tiko įvairiausiems įrankiams gaminti. Nors tokį medį ir labai sunku apdirbti, tačiau pagamintas įrankis tarnaudavo ilgus metus ir būdavo itin patikimas. Deja, šiandien kukmedis Lietuvoje jau yra išnykęs ir auginamas tik dirbtinai užaugintas soduose ir parkuose. Verta žinoti, jog kukmedis yra nuodingas augalams, tai yra, visos jo dalys yra nuodingos, tad su šiuo medžiu reikėtų elgtis atsargiai, ypač prižiūrėti vaikus.

Medžių įvairovė Lietuvoje yra išties didelė, tad renkantis medieną įvairiems dirbiniams, reikia atidžiai ją pasirinkti ir pasirūpinti, jog ji būtų sausa, nes kitu atveju dirbinys gali pradėti skilinėti ir būti nebetinkamas naudoti.