Patarimai keliaujant į Jordaniją

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

jordanija-

Nors Artimieji Rytai yra vienas nestabiliausių pasaulio regionų, iš kurio nuolat atsklinda žinios apie įvairiose šalyse kylančius neramumus, Jordanija yra maloni išimtis. Tai saugi ir stabili šalis, kurios vadovai pasižymi politine išmintimi ir gebėjimais laviruoti tarp nesutariančių kaimynų. Nusikalstamumo Jordanijoje beveik nėra. Tvarką palaiko tiek gatvėse patruliuojantys policininkai, tiek ir pačių gyventojų tradicijos, nuostatos bei auklėjimas.

Lankantis Jordanijoje, keliautojams patariama su savimi nešiotis pasą, nes galimi dokumentų patikrinimai. Judėjimo apribojimų šalies teritorijoje nėra. Vis dėlto dėl galimų neramumų, susijusių su bendra saugumo padėtimi regione, Lietuvos Užsienio reikalų ministerija rekomenduoja, prieš vykstant į Jordaniją ar esant šalyje atidžiai stebėti informaciją apie politinę padėtį, vengti masinio susibūrimo vietų, ypač politinių demonstracijų, susilaikyti nuo kelionių į regionus, esančius pasienyje su Sirija ir Iraku, ypač atsargiai elgtis pasienio su Izraeliu teritorijoje.

Oficialios nedarbo dienos Jordanijoje yra penktadienis ir šeštadienis, kai kurios įstaigos nedirba ir sekmadieniais. Muziejai dažniausiai būna uždaryti antradieniais. Taip pat nedarbo dienomis yra religinės šventės, kurių datos nustatomos pagal Mėnulio kalendorių. Atsižvelkite į musulmonų šventes, planuodami keliones į Jordaniją.
Svarbiausių švenčių dienomis dauguma vietinių gyventojų taip pat vyksta į Akabą ar prie Negyvosios jūros, taigi viešbučiuose nebelieka laisvų vietų, o keliuose susidaro automobilių kamščiai. Muziejai ir kitos turistinės įdomybės būna „apgulti“ per moksleivių atostogas.
Jordanija – Islamo šalis, todėl daugelis vietinių tradicijų susiję su religija, nors čia nebūna tokių kraštutinumų kaip kaimyninėse šalyse. Jordanijos gyventojai labai svetingi ir geranoriški, tačiau kai kuriuos keliautojus erzina jordaniečių atsipalaidavimas ir užmaršumas. Tuo tarpu jordaniečiai kasdien susiduria su šalyje įprastas elgesio taisykles laužančiais turistais. Vieni taip elgiasi iš nežinojimo, kiti – dėl savo neišsiauklėjimo ar arogancijos. Nieko blogo netaktiškiems turistams nenutinka, į netinkamą poelgį jordaniečiai dažniausiai atsako atlaidžia šypsena. Tačiau kad neįžeistumėte svetingų šeimininkų, verta prisiminti kelias paprastas taisykles.

Susitikus paprastai paspaudžiamos rankos – jei esate vyras, supažindinamas su kitu vyriškiu, ištieskite jam ranką nedvejodami. Taip pat ir moteris su kita moterimi pasisveikina rankos paspaudimu, o neretai ir keliais bučiniais į skruostą. Vyras, susitikęs arabę moterį, turi palaukti, ar ji jam išties ranką paspaudimui. Dauguma jordaniečių moterų vengia prisiliesti prie mažai pažįstamo vyriškio. Taip pat ir vakarietė moteris turėtų palaukti kaip arabas vyras apsispręs, ar bus sveikinamasi rankos paspaudimu. Kai kurie vyrai, ypač vyresni, vengia moterų prisilietimų, todėl gali būti, kad vietoj rankos jie atkiš alkūnę, kurią moteris turėtų spustelti taip, lyg tai būtų ranka.

Susitikus, visada paklausiama kaip sekasi. Net ir su mažai pažįstamais žmonėmis kalbama daug, nuoširdžiai, apie viską, teiraujamasi ir tokių dalykų, kurių europietis klausti nedrįstų (pvz „kiek jūs uždirbate?“). Bet klausimai apie asmeninį gyvenimą, ir ypač apie žmoną, laikomi nepadoriais. Beje Jordanijoje kaip ir kitose arabų šalyse vyrauja kitokia asmeninės erdvės samprata, čia ji tiesiog neegzistuoja. Bet kuris susimąstęs ar vienumoje panoręs pabūti turistas paprastai nepaliekamas vienas, visokiais būdais bandoma jį įtraukti į bendravimą.

Vietiniai gyventojai kalbėdamiesi mėgsta rankų judesiais „padėti“ išreikšti mintį, tačiau gestų kalba pakankamai sudėtinga, perprasti jos subtilumus reikia laiko. Keliautojams patariama tiesiog stengtis mažiau gestikuliuoti – kai kurie mūsų akimis žiūrint nekalti gestai Jordanijoje gali būti suprasti kaip įžeidžiantys. Ką nors rodyti, paduoti ir ypač valgyti galima tik dešine ranka, nes kairė laikoma „nešvaria“.

Kelionės metu renkitės kukliai, ypač tai svarbu moterims. Trumpi sijonai, atviras kaklas ir pečiai, aptempti marškinėliai ar net trumpos rūbų rankovės Jordanijos gyventojams atrodys nepadoriai. Moteris, dėvinti šortus ar tampres bus įvertinta kaip atvirai seksualiai provokuojanti. Plaukai taip pat labai traukia dėmesį. Nešioti skareles Jordanijoje nėra būtina, tačiau demonstruoti nesurištus, laisvai žemiau pečių krintančius plaukus šioje šalyje nėra priimtina ir trikdo vietinius. Beje, Jordanijoje išskirtinių žvilgsnių ir dėmesio sulaukia šviesiaplaukės, tačiau tai tik smalsumas. Tuo tarpu moteris, pasirodžiusi viešumoje drėgnais plaukais bus suprasta kaip duodanti labai provokuojančias užuominas.

Taip pat ir vyrai išėję į gatvę su šortais sulaukia smerkiančių žvilgsnių ir pajuokų. Į kelius dengiančius bridžus dar žiūrima atlaidžiai, tačiau trumpesni šortai jordaniečiams atrodo lyg apatiniai, su kuriais netinka rodytis viešumoje. Ir marškinėliai, nedengiantys pečių ir rankų, vertinami kaip apatiniai. Greičiausiai žmonės nieko nesakys, bent jau nieko nesakys jums, tačiau vargu ar norėtumėte žinoti, kaip jus apkalbės tarpusavyje. Vyrams tinkamiausia apranga – susagstomi marškiniai, sukišti į ilgas kelnes. Beje, Jordanijoje vyras jokiomis aplinkybėmis nepasirodys nuoga krūtine.

Jei Jordanijoje lankotės su kitos lyties kelionės draugu, geriau net nesistenkite vietiniams paaiškinti savo tarpusavio santykių. Posakis „mes tik draugai“ šioje šalyje bus visiškai nesuprastas. Tikri ar netikri sutuoktinių žiedai ant pirštų – paprasčiausias būdas išvengti nesusipratimų ir europiečiui neįsivaizduojamų įtarinėjimų. Net ir sutuoktinių poros viešumoje neturėtų demonstruoti meilumo vienas kitam, vengti bučinių ir apsikabinimų, jei nenori įžeisti jordaniečių ar net būti nubausti.

Atkreipkite dėmesį, į kai kurias mečetes yra draudžiama įžengti nemusulmonams.

Prieš ką nors fotografuojant, būtina atsiklausti leidimo. Vieni žmonės mielai sutinka pozuoti, kiti griežtai atsisako. Išvengsite nemalonumų, jei nefotografuosite transporto infrastruktūros, strateginių ar karinių objektų.

Ramadano metu musulmonai susilaiko nuo gyvenimo malonumų, ir šie suvaržymai galioja nuo saulės patekėjimo iki laidos. Užsieniečiams šiuo laikotarpiu patartina elgtis santūriau.

Apdairumas, protingas pasitikėjimas vietinių žmonių svetingumu, pagarba tradicijoms tos šalies, kurios svečiais esate – ir iš Jordanijos parsivešite tik gražiausius ir maloniausius kelionės įspūdžius.



Parašykite komentarą