Greitosios paskolos
Posted: 2014/07/19 Filed under: Verslas, paslaugos Leave a comment »Bėgant laikui pasaulyje atsiranda vis daugiau inovacijų, dalis kurių yra finansinės. Pavyzdžiui, po 2001-ųjų metų IT burbulo sprogimo, finansinės institucijos sukūrė keletą finansinių inovacijų, kurios padėjo pamatus nekilnojamojo turto burbulo formavimuisi, o tuo pačiu ir ką tik praūžusiai krizei. Nors šios inovacijos, žinomos kaip CDOs ir CDSs, buvo itin reikšmingos stambiems finansų rinkos žaidėjams, jie turėjo minimalią įtaką eilinio žmogaus gyvenime. Tuo tarpu greitosios paskolos – kita finansinė inovacija – turėjo didžiulę įtaką ir įtakojo daugybės žmonių gyvenimus.
Taigi, kodėl greitosios paskolos turėjo tokią didžiulę įtaką? Tam, kad surasti atsakymą į šį klausimą, reikia suvokti skolinimo praktiką prieš šioms paskoloms pasirodant rinkoje. Iki atsirandant greitosioms paskoloms, rinkoje dominavo dideli komerciniai bankai, kurie paskolas suteikdavo tik po ilgo patikros proceso, kurio metu buvo bandoma išsiaiškinti kliento skolinimosi priežastys, jo galimybės paskolą grąžinti ir t.t. Tai reiškia, kad bankai skolindavo tik tiems žmonėms, kurie turėjo sąlyginai aukštas pajamas bei neabejotinai grąžins paskolą laiku. Tuo tarpu žemesnių pajamų žmonės, kurie neuždirbdavo tiek daug, paskolų dažniausiai negaudavo. Be to, net ir jas gaudavę žmonės turėjo pereiti tą ilgą ir varginantį paskolos gavimo procesą, su daugybe susitikimų ir dokumentų tvarkymų.
Greitoji pasola visa šį procesą transformavo. Būtent šios inovacijos dėka dabar žmonės gali gauti paskolą vos per keletą minučių net nepalikdami savo būsto. Tai reiškė ne tik padidėjusį patogumą tiems žmonėms, kurie jau ir taip galėjo gauti greitąsias paskolas iš bankų. Tai taip pat reiškė ir tai, kad tie žmonės, kurie iki šiol paskolų gauti negalėjo, staiga gavo priėjimą prie jų ir galėjo skolintis iš įmonių, kurios tokias paskols suteikė. Tad skurdesni žmonės ir bedarbiai dabar galėjo naudotis greitosios paskolos teikiama nauda ir jos privalumais savo kasdienių finansų tvarkyme. Be to, šis priėjimas suteikė ir galimybę įgyvendinti svajones, kurios iki tol prieinamos nebuvo.
Nepaisant šių privalumų, ši inovacija turėjo ir neigiamą pusę. Tas faktas, jog greitoji paskola tapo prieinama daugeliui nepasiturinčių žmonių lėmė ir tai, jog šių paskolų kaina yra daug didesnė nei įprastai. Tad bėgant laikui šimtaprocentinės palūkanos ir milžiniški administraciniai mokesčiai tapo normalizuoti tarp žmonių, ko pasekoje šia situacija pradėjo naudotis ir komerciniai bankai, pakeldami savo palūkanų normas, bet supaprastindami greitos paskolos gavimo procesą.
Paskutiniai komentarai