Gatvės šokiai veda iš kelio? Priešingai!

Ar gatvės šokiai tėra vienas iš daugelio šokių stilių, o gal slypi kažkas daugiau? Kur slypi šokio nauda? Kas gali šokti? Į šiuos klausimus ir bandysime atsakyti.

Paskutiniu metu itin išpopuliarėję filmai apie gatvės šokius (tai ir įtakoja šios stiliaus populiarumo augimą). Jei bent vieną iš tokių matėte, turbūt pastebėjote, jog didžioji dalis šokėjų nebūna paklusnūs tėvų vaikučiai. Jie – maištautojai, kovojantys dėl galimybės būti savimi. Visa tai yra atėję su šio stiliaus šaknimis – juodaodžiai, kenčiantys dėl diskriminacijos, gatvės gaujos, kovojančios tarpusavyje dėl išlikimo. Jei kiti šokiai – tiesiog tam tikrų žingsnelių kombinacija, tai gatvės stilius siejamas su gyvenimo būdu. Dažniausiai – prieštaringai vertinamu. Gatvės šokėjai neretai tapatinami su vandalais, naktimis siaubiančiais miestą. Gal tarp jų ir būtų vienas kitas, jaučiantis nenumaldomą norą papuošti sieną graffiti, bet absoliutinti negalima. Netgi priešingai.

Šio šokio profesionalai Lietuvoje neretai vykdo prevenciją bei edukacinę veiklą. Jie suprato, jog iš gatvės šokių populiarumo vaikų bei jaunimo tarpe, galima išpešti naudą pastariesiems. Šokis tampa veikla, užpildančia didelę dienos dalį, tad paprasčiausiai nebelieka laiko galvoti apie blogus darbus. Mokytojai tampa autoritetais, kiek įmanoma bandančiais formuoti pozityvią jaunimo elgseną. Paradoksalu, bet tie vaikai, kuriems ši veikla yra aktualiausia (dažniausiai iš rizikos grupės šeimų), neturi finansinių galimybių. Gerai, jog minėti profesionalai užsiėmimus kai kuriais atvejais rengia ir nemokamai, tarkime vasaros stovyklų metu. Kartais jaunai asmenybei užtenka tik akies krašteliu pamatyti tą įdomesnį gyvenimą, kad būtų sugrįžtamą į teisingas „vėžes”.

Apie gatvės šokio naudą iš švietėjiškos bei psichologinės pusės jau pakalbėjome. Dabar šiek tiek iš kito kampo. Gatvės šokiai reikalauja tvirtų, energingų, plastiškų, neretai ir akrobatinių judesių. Tikriausiai tik per minėtus filmus gali atsirasti tokių, kuriems viskas tobulai pavyksta iškart. Realybėje tai yra sunkus, treniruočių ir kantrybių reikalaujantis darbas, būtent dėl to didesnę susidomėjusiųjų dalį sudaro vyriškos lyties atstovai, bet yra laukiamos ir merginos.