Kaip užtikrinti saugią darbo aplinką?

Darbo saugos užtikrinimas turėtų būti vienu iš svarbiausių prioritetų versle. Visai nesvarbu ar valdote milžinišką korporaciją, o galbūt esate startuolio įkūrėjas su vos keliais darbuotojais. Kiekviena įmonė, nepriklausomai nuo jos dydžio ir rūšies privalo užtikrinti, kad darbo metu darbuotojai būtų saugūs. Darbuotojai ne tik privalo žinoti apie galimas grėsmes darbo aplinkoje, bet ir būti susipažinę su pirmosios pagalbos teikimu ir kitomis pagalbos priemonėmis. Imantis prevencinių priemonių nuo nelaimingų atsitikimų darbe sumažinsite kylančią susižeidimų ar galimų mirčių riziką darbo metu. Kasmet fiksuojamas nemenkas susižeidimų darbe skaičius skatina kalbėti apie tai, kaip užtikrinti saugią aplinką visiems darbuotojams. Vis dar gajus mąstymas, kad saugumo reikalavimai turi būti svarbūs tik fizinius darbus atliekantiems darbuotojams, kurie kasdien gali susidurti su įvairiomis traumomis ar sužeidimais. Vis dėlto, apie galimas grėsmes ir nelaimingų atsitikimų prevenciją privalo žinoti kiekvienas darbuotojas. Šiame straipsnyje galite plačiau sužinoti kaip efektyviai užtikrinti saugumą darbo aplinkoje.

Tinkamos uniformos

Tinkamų uniformų naudojimas ypač svarbus įmonėms užsiimančioms statyba, sunkiasvorių daiktų gamybą ar pervežimu ir kitose srityse. Daugelyje pramonės įmonės darbuotojai privalo dėvėti galvos apdangalus ir specialias uniformas, kad apsisaugotų nuo pavojų darbe. Pavyzdžiui ugniagesių uniformos yra kuriamos taip, kad atlaikytų ypač didelę karštį ir apsaugotų gelbėtoją nuo galimo sunkių kritimo. Darbuotojai dirbantys laboratorijose su įvairiomis cheminėmis medžiagomis privalo dėvėti specialius akinius, o nitrilinės pirštinės padeda apsaugoti rankas nuo neigiamo chemikalų poveikio. Ypač svarbu, kad darbdavys ne tik užtikrintų visas reikiamas darbo saugos priemones, bet ir iškomunikuotų darbuotojams būtinybę jas tinkamai naudoti. 

Efektyvi komunikacija su darbuotojais

Vadovo pareiga yra užtikrinti, kad kiekvienas darbuotojas yra susipažinęs su saugos taisyklėmis ir jų nuolat laikosi. Rekomenduojama kartą per mėnesį suorganizuoti susitikimą su visais darbuotojais, kad galėtumėte aptarti saugos taisykles ir galimus pokyčius darbo aplinkoje. Darbuotojų atsiliepimai padeda ne tik įvertinti bendrą dabartinių priemonių kokybę, bet ir atrasti naujų patobulinimų, kurie padėtų darbuotojams jaustis dar geriau ir saugiau.

Priminkite apie galimus pavojus

Visi esame matę specialius ženklus restoranų tualetuose, kurie informuoja kaip taisyklingai plauti rankas, kad pašalintume visas bakterijas. Tokie maži indikatoriai įvairiose darbo vietose gali būti puikus būdus priminti darbuotojams apie saugumo taisykles. Imkitės papildomos iniciatyvos ir kurkite informatyvius ir žaismingus grafikus, kurie į saugumo taisykles leis pažvelgti su šypsena. Darbuotojai yra linkę priimti ir įsisavinti žaismingai pateikiamą informaciją daug greičiau. 

Avarinių ženklų svarba

Kiekviena įmonė reguliariai turėtų supažindinti su evakuacijos schema gaisro ar kitos nelaimės atveju. Evakuacijos pratybos yra puikus būdas leidžiantis susipažinti su svarbiomis procedūromis ir avariniais išėjimais. Kiekvienas darbuotojas privalo žinoti skubios evakuacijos procedūras. Dažniausiai įmonė jas turi aprašiusi dokumentuose, kurie yra laisvai prieinami visiems kolektyvo nariams. Svarbu būti susipažinus su pastato, kuriame vyksta darbas išplanavimu, kad galėtume greitai reaguoti nelaimės atveju.Taigi kiekviena įmonė privalo skirti didelį dėmesį saugios darbo aplinkos kūrimui. Kiekviena saugos priemonė skirta darbui gali padėti apsaugoti kolektyvą nuo baisių nelaimių.


Kokios gali būti užrašinių rašymo idėjos?

Nors ir šiuolaikinės technologijos padeda pasiekti aukštumas ir viską perkelti į virtualią erdvę, tačiau „gyvojo“ rašymo – šiuo metu dar jos negali perteikti. Daugumai žmonių užrašinė yra ne tik kaip darbų knyga, bet joje mėgsta susidėlioti savo tam tikras mintis, planus ar svajones. Užrašų knygeles būtų galima išskaidyti į skirtingas rūšis, nes pagal tai yra sukuriama jų skirtinga energetinė vertė.

Darbų ir planų užrašinė

Apie darbo kalendorių, knygą ar planuotę, nėra ką daug pasakoti, nes ją turi dauguma žmonių. Tai yra labai patogus įrankis, kuris skirtas planuotis kasdienius darbus, įvairius susitikimus (net ir su draugais), pramogas ir renginius. Į savo darbo užrašinę galima užsirašyti ne tik profesinius, bet ir buitinius ar dvasinius darbus. Tai reiškia, kad darbų sąraše gali atsirasti: apsipirkimas, meditacija, terapinis rašymas, darbo užduoties atlikimas ir t.t… Ši planuotė padeda susidėlioti savo darbus ir taip juos atlikti laiku.
Darbo užrašinės yra gera vieta užsirašyti ir metinius planus, palinkėjimus bei tikslus, o jie jums šmeižuos kiekvieną dieną, todėl tai bus tik paskatinimas juos įvykdyti. 

Dienoraštis. Kodėl jį verta rašyti suaugusiam?

Dienoraštis yra dažnai „nurašomas“, nes manoma, kad jį rašo tik neurotiški paaugliai, kurie nesugeba tvarkytis su savo jausmais ir mintimis. Tai yra didžiausias mitas. Jausmų ir savų išgyvenimų dienoraštis –  viena iš efektyviausių psichologų rekomenduojamų savianalizės, savistabos bei asmeninio tobulėjimo priemonių. Jo rašymas neužima tiek daug laiko, o jo nauda gali būti didžiulė.
Dienoraštyje užfiksuojame tam tikrą situaciją, jausmus, faktus, kurie tuo metu mus privertė mus kažkaip jaustis. Dienoraštis ir puikus būdas išsikrauti, įamžinti laimingą, polėkio kupiną būseną ir konstruktyviai išreikšti „nepatogias“ emocijas (nusivylimą, liūdesį, baimę ar pavydą). Būtent dėl to, dienoraštį rekomenduojama rašyti ne tik paaugliams, bet ir suaugusiems. Jeigu atsiranda baimė dėl savo slaptų minčių saugumo, galite pasirinkti tokią užrašinę, kuri turės užrakinamą spyną.

„Man patinka!“

Kažkodėl daugumai yra savita gana daug laiko praleisti galvojant apie tai, kas nepatinka. Galim praleisti ilgiausias valandas besiskųsdami didėjančiomis kainomis, nepatinkančiu darbu, blogu oru, blogais santykiais ar negalavimais – juk taip savo gyvybinę energiją atiduodam negatyvui, kuris vėliau įgauna tik didesnį pagreitį. Galbūt reikėtų viską apversti aukštyn kojomis ir daugiau laiko skirti tiems dalykams, kurie mus daro laimingais, įkvepia ir atgaivina?
Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl iki šiol tiek daug žmonių neveikia to, kas jų širdžiai miela, nes jie tiesiog nežino, kas jiems iš tiesų patinka. Šios užrašinės paskirtis: išsiaiškinti ir rasti tai, kas jus džiugina, „veža“, įkvepia būti aktyviems, veikti ir nepasiduoti neigiamoms emocijoms.


Kaip motyvuoti savo atžalą mokytis?

Visų tėvų didžiausią svajonė yra užauginti sveiką, komunikabilų ir sėkmingą vaiką. Vaiko ugdymas prasideda dar vaikystėje. Dėl šios priežasties tėvų vaidmuo vaiko ugdyme yra ypač svarbus. Nuo mažens ugdomas savarankiškumas ir domėjimasis pasauliu padeda vaikui lengviau įsilieti į tolimesnę ugdymo sistemą. Vis dėlto, kai vaikas pradeda lankyti mokyklą, didelė dalis tėvų susiduria su neplanuotais ir dažnai nemaloniai iššūkiais. Namuose ramus ir stropus vaikas, mokykloje pradeda veltis į konfliktines situacijas, atsisako daryti namų darbus ar skaityti privalomąją literatūrą. Šiuo laikotarpiu tėvai patiria didelį stresą siekdami suderinti darbą ir vaiko auklėjimą. Viena iš didžiausių problemų su kuriomis susiduria tėvai  – vaiko motyvacijos mokytis stoka. Išmanieji įrenginiai, kuriuos vaikai pradeda naudoti ankstyvame amžiuje padeda jiems geriau lavinti įvairius gebėjimus, bet dažnai tampa motyvacijos mokslui stoka. Žaidimai taip įtraukia vaiką į virtualų pasaulį, kad tampa sunku jį įtikinti, kad domėjimasis realiu pasauliu yra smagesnis ir naudingesnis. Dėl šios priežasties ypač svarbu atrasti būdus, kurie padėtų tėvams susikalbėti su vaikais ir paskatintų juos siekti geresnių rezultatų mokykloje.

Darbus paverskite žaidimais

Daugelis vaikų mėgsta iššūkius, būtent dėl to kompiuteriniai žaidimai yra sukurti taip, kad skatintų vaikus kilti vis į aukštesnį žaidimo lygį. Pedagogai rekomenduoja namų darbų užduotis paversti pramoga. Sukurkite asociacijas tarp darbo ir pomėgio. Pavyzdžiui duokite vaikui iššūkį kuo greičiau išspręsti matematines lygtis be klaidų. Po puikiai atliko darbo skirkite laiko vaiko pomėgiams. Nusiveskite jį paplaukioti į baseiną ar kartu su šeima išvykite į kelionę dviračiais. Vaikas bus linkęs daryti paskirtas užduotis, kai žinos jog perkopti iššūkiai leidžia suteikia džiaugsmo ir dar daugiau motyvacijos judėti į priekį

Tikėkite savo vaiku

Deja, bet daugelis vaikų dar mokykloje stokoja savivertės ir pasitikėjimo savimi. Dažna to priežasties yra tėvų ištarti  neapgalvoti žodžiai. Jeigu vaikui nesiseka tam tikros mokslo disciplinos jokiu būdu negalite jam kartoti, kad jis yra neprotingas, nesugeba tinkamai mokytis, praleidžia per daug laiko prie kompiuterio vietoje to, kad užsiimtų naudingesne veikla. Dažnai kartojami tokio pobūdžio žodžiai vaiką įtikina, kad jis tikrai nėra gabus ir jam neverta dėti papildomų pastangų, kad pagerintų savo mokslo rezultatus. Stenkitės pagirti savo vaiką už įdėtas pastangas, nesvarbu ar jos atnešė ypač aukštų rezultatų. Tik tikėdamas savo jėgomis ir gaudamas didelį palaikymą iš tėvų vaikas jaus motyvaciją mokytis.

Bendradarbiaukite su mokytojaisTėvai neprivalo jaustis vieni ieškodami būdų kaip motyvuoti savo atžalas mokytis. Kiekvienas pedagogas puikiai išmanantis savo darbo specifiką visada bendradarbiaus su tėvais siekiant pakelti jo norą mokytis. Deja, bet dalis mokyklų vengia ieškoti glaudaus bendradarbiavimo būdų su mokinių tėvais. Tik bendros pastangos gali užtikrinti jog vaikas bus ugdomas teisingai tiek mokykloje, tiek už jos ribų. ,,Eurudito“ licėjus Vilniuje yra viena iš tų mokymo įstaigų, kuri siekia plėtoti pasitikėjimu ir atvirumu grįstą bendravimą. Mokykla siekia motyvuoti mokinius ne tik siekti mokslo aukštumų, bet ir ugdyti jų kūrybiškumą, iniciatyvumą it tarpusavio bendravimą. Dėl šios priežasties ypač svarbu pasirinkti tokią mokymo įstaigą, kurioje vaikas galėtų atsiskleisti visapusiškai. Daugiau apie moksleivių priėmimą galite sužinoti https://erudito.lt/priemimas/.


Ką lietuviai veikia užsienyje

Šiais laikais emigracija yra opi tema Lietuvoje. Daug lietuvių emigruoja į vakarų Europos šalis ar už Atlanto. Europoje iškeliaujama į Didžiąją Britaniją, Airiją, Ispaniją, Norvegiją, Švediją. Dauguma ieško tiesiog geresnio atlyginimo ir aukštesnio pragyvenimo lygio. Ir randa. Bent jau dauguma. Tik įdomu ar ta jų rasta laimė trunka ilgai. Juk pradeda kankinti ir namų ilgesys, ir lietuviškos gamtos ir likusiųjų draugų, artimųjų ilgesys. Tad nori nenori kartais tenka grįžti į gimtąją šalį, susitikti su seniai matytais draugais ir deja, vėl išvykti. Ko gero, ne apie tokį gyvenimą svajojo lietuviai dar būdami mažais vaikais. Na bet tebūnie. Juk kas jaučiasi nelaimingas užsienyje, grįžta ir puikiai įsitaiso ir Lietuvoje.

Į Angliją keliaujama rinkti braškių, dirbti įvairiuose pramonės, maisto ar pakavimo fabrikuose. Žmonės čia uždirba gana gerai, tik nereiktų pamiršti, jog Didžiojoje Britanijoje ir taip viskas brangu, lyginant su lietuviškomis kainomis. Ir visgi, užsidirbus ir išleidus, tiek kiek reikia būstui, maistui, drabužiams, lieka ir pinigų, kuriuos galima taupyti ir siųsti Lietuvoje likusiai šeimai. Lietuviai Anglijoje renkasi į bendruomenes, kartu švenčia lietuviškas šventes, rengia koncertus, renginius. Juk visada smagu sutikti savo tautietį, žinoma, jei jis yra padorus žmogus, juk tiek istorijų sklinda apie nusikaltusius lietuvius Anglijoje. Tikėkimės, jų vis mažės.

Labai dažna emigrantų traukos vieta yra Norvegija. Čia aukšti atlyginimai, aukštas pragyvenimo lygis, o nedarbingumas minimalus. O ir nuskristi į Norvegiją šiais laikais yra nė dviejų valandų neužtrunkanti kelionė. Be to, dažnai pigesnė už daug autobusų bilietų Lietuvoje. Norvegijoje keliaujama į Oslą, Stavangerį, Bergeną, Trondheimą, Alesiundą, Tromsą ir kitus didesnius miestus. Dažniausiai dirbama žuvies fabrikuose (juk Norvegija garsėja žuvies ūkiais ir pramone), statybų sektoriuose, kituose fabrikuose ir gamyklose. Lietuviai Norvegijoje uždirba gerai, gali ir pataupyti, ir vaikams atidėti ir pakeliauti po šią nuostabaus grožio šalį – juk Norvegija vadinama viena gražiausių šalių Europoje. Būtent dėl savo fiordų ir kalnų.

Atkeliavus į užsienio šalį, reikia pirmiausia priprasti prie ten esančios tvarkos. Juk ji visuomet skiriasi nuo bet kurios kitos šalies. Tai gali būti ir smulkūs dalykai, pavyzdžiui, žinoti, jog Osle tramvajaus durys niekada neatsidarys, jei nepaspausi mygtuko. Arba, kad skardinės ir plastikiniai buteliai yra superkami specialiais automatais ir, lyginant su lietuviškomis supirkimo kainomis, už juos nemažai moka. Atvykus į šiaurės Europos šalis verta žinoti, jog čia viskas ir visada rūšiuojama ir reikia prie to priprasti.




Darbas ir gyvenimas Norvegijoje

Draugui, kaimynui, giminaičiui ar šiaip kokiam pažįstamam Norvegija jau patapo namais. Dar didesniam ratui pažįstamų ji yra sezoninių darbų stotelė. Ši šalis, įtraukusi didelį skaičių tautiečių į savo ekonomikos aparatą, niekaip nepraranda savo patrauklumo ir toliau. Vis didesnės minios kas sezoną išvyksta čia ieškoti darbų. Vis daugiau išvyksta ir gyventi į šią Skandinavijos valstybę. Kaži kodėl? Nagi dėl algų, kaip pasakytų koks nors žinomas, ar tuo labiau mažiau žinomas rašytojas. Atlyginimai, jų didumas – vienareikšmiškai pagrindinis veiksnys, lemiantis tokius emigracijos į Norvegiją mastus.

Reikia būti sąžiningiems ir pasakyti, kad susirasti Norvegijoje darosi kiek sunkiau. Labai jau daug tokių pat norinčių tenai dirbti. Nemokančių norvegų kalbos, dažnai nemokančių ir angliškai, neturinčių jokių specialybinių įgūdžių. Kitaip tariant, ieškančių visiškai nekvalifikuoto darbo, dažniausiai prie kokio nors konvejerio. Natūralu, kad tokios konvejerio linijos gana greitai ir užsipildo. Juk ne tik minios lietuvių, bet ir kitų valstybių piliečiai atkeliauja čia ieškoti laimės. Netgi švedai, atrodytų gyvendami turtingoje šalyje, apie kokią mums kol kas tik pasvajoti, važiuoja į Norvegiją dirbti. Tiesa, pastarieji dažniausiai ieškosi kvalifikuotesnių kalbų, bet nebūtinai.

Nekvalifikuotų darbininkų masėje ištirpti labai lengvai. Jūsų daug, siūlosi dar daugiau, darbdaviui bent problemos būna ne kur gauti darbuotojus, bet kaip juos atsirinkti. Vienas labai svarbus atsijojantis faktorius – norvegų kalbos mokėjimas. Pripažinkime, jog darbdaviui sunkiau su jumis bendrauti, kuomet reikia ieškoti tarpininkų išversti nurodymams ne tik kad į anglų, bet dar ir į lietuvių kalbą. Štai mokantieji kalbėti norvegiškai, žinoma, įdėję į tai nemažai pastangų, gali tikėtis gerokai lengvesnio kelio darbo paieškose šioje šalyje.

Reiki pripažinti ir tai, jog Norvegijai  taip populiarėjant kaip darbo oazėj, labai pagausėjo ir įvairių įdarbinimo agentūrų bei panašių tarpininkų. Tiek ir čia, Lietuvoje, tiek ir Norvegijoje. Nieko keisto, juk atiduoti kelis šimtus eurų už galimybę uždirbti kelis tūkstančius atsiranda tikrai daug. Kuomet agentūra jums pažada gerai apmokamą darbą, kuriame nereikia mokėti nei norvegų, nei anglų kalbų, nereikia jokių kvalifikacijų, nes jus darbdavys apmokys, o atlyginimas sieks kokius du ar trys tūkstančius eurų, plius bus galimybė nuolat dirbti viršvalandžius už dvigubą tarifą- negi nesutiktumėte sumokėti tokiai agentūrai už tokį nuostabų įvertinimą. Nieko  keisto, kad vis daugiau atsiranda ir apgautųjų netikrų agentūrų ar net asmeniškai įdarbinti besisiūlančių asmenų. Et. Ne toks ir lengvas, tas darbas Norvegijoje, nekalbant jau apie kelią iki jo.




Lietuvių kalba

Kiekviena mokame savo gimtąją kalbą – tai kalba, kurią išmokstame pirmiausia. Paprastai ją natūraliai išmokstame iš kitų šeimos narių. Didžiosios Lietuvos respublikos gyventojų dalies gimtoji kalba – lietuvių. Ja mūsų šalyje kalba 3 000 000 gyventojų. Šia kalba šneka daugiausia žmonių iš kitų rytų baltų kalbų. Lietuvių kalba šiek tiek vartojama Baltarusijoje ir Lenkijoje (kitaip vadinamose lietuvių kalbos salose). Be to, ten, kur yra nemažai lietuvių emigrantų (JAV, Kanadoje, Jungtinėje Karalystėje, Airijoje, Ispanijoje, Australijoje, Vokietijoje, Latvijoje ir kitur), ši kalba taip pat paplitusi. Manoma, kad lietuvių kalba yra seniausia pasaulio kalba.

Lietuvių kalba kaip savarankiška rytų baltų šakos kalba ėmė formuotis nuo VII a. Labiausiai paplitusios aukštaičių ir žemaičių tarmės išsiskyrė XIII – XIV a. Vėliau jos skaidėsi į patarmes, šnektas bei pašnektas.

Rytų, vakarų ir pietų aukštaičiai (dzūkai) – tai pagrindinės aukštaičių patarmės, o vakarų, šiaurės vakarų ir pietų žemaičiai – tai trys pagrindinės žemaičių patarmės.
Šiuo metu literatūrinėje kalboje labiausiai naudojama vakarų aukštaičių pietiečių (suvalkiečių) tarmė.

1503 m. išleistos knygos „Tractatus sacerdotalis“ paskutiniame puslapyje ranka užrašytas anoniminis poterių tekstas. Tai pirmasis lietuviškas tekstas. Manoma, kad jis perrašytas nuo dar ankstesnio originalo, kuris nėra žinomas. Šis poterių tekstas parašytas remiantis dzūkų tarme. Taip pat manoma, kad panašių religinių lietuviškų tekstų būta ir anksčiau (apie XIV a.), tačiau įrodymų nėra.

Pirmoji spausdinta lietuviška knyga – tai Martyno Mažvydo 1547 m. parašytas katekizmas. Ši knygelė rėmėsi žemaičių tarmės pagrindu. Taip pat joje buvo ir pirmasis lietuviškas elementorius, kuriame būta lietuviško raidyno bei keletas M. Mažvydo sukurtų gramatikos taisyklių. Po šios knygos pasirodymo lietuvių literatūrinė kalba ėmė aktyviai kurtis bei plėtotis.
1620 m. Konstantinas Sirvydas išleido pirmąjį lietuvišką žodyną „Dictionarium trium linguarum“, kuris sulaukė penkių leidimų. Vėliau, 1653 m., Danielius Kleinas išleido pirmąją lietuvių kalbos gramatiką „Grammatica Litvanica“. Po šių dviejų knygų pasirodymo XVII a. prasidėjo lietuvių kalbos tyrinėjimas. Jis suintensyvėjo XIX a.

Mūsų gimtoji lietuvių kalba kaip užsienio kalba yra dėstoma net 30 įvairiose pasaulio valstybėse esančių universitetų.

 

 

Parengė UAB Baltijos vertimai




Kada jums padės vertimų biuras?

Vertimų biuro paslaugomis Lietuvoje naudojasi daug kas, nes tenka pripažinti, kad ne visų žmonių užsienio kalbų žinios yra itin geros, tuo labiau, kad ir oficialių dokumentų vertimas turi būti patvirtintas specialiais antspaudais, todėl tokius darbus geriausia yra patikėti tik profesionalams. Kiekvienas žmogus gali pasinaudoti šiomis paslaugomis, todėl galime vaizdžiai nupasakoti, kada vertimų biuras turėtų sulaukti jūsų dėmesio.

  • Finansiniai dokumentai turi būti išversti tinkamai. Verslo srityje nemažai bendrovių sudarinėja įvairius pirkimo – pardavimo sandorius, todėl įprasta, kad kiekviena tokia sutartis turi būti sudaryta abiems šalims suprantama kalba. Tai reiškia, kad nemažai tokių sandorių yra sudaromi būtent anglų kalba t.y. sutartys paruošiamos būtent šia kalba, o jeigu jos prireikia gimtąją – tada kreipiamasi į vertimų biurą, kad šis imtųsi darbo ir viską detaliai išvertęs, patvirtintu savo antspaudu kitos kalbos kopiją. Tokiais atvejai, kiekviena šalis turi sutartį anglų kalba, o norint mokėti mokesčius, jie ją gali išsiversti į savo gimtąją kalbą, nes ko gero to reikalauja kiekvienos šalies mokesčių inspekcija.
  • Gautas laiškas iš užsienio valstybės neretai kelia nemalonumų tiems, kurie nemoka tam tikros kalbos. Būtent su tokiu laišku, jūs galite kreiptis į vertimų biurą ir jis išvers visą tame laiške pateiktą informaciją. Svarbu pabrėžti, kad nekalbame vien tik apie anglų kalbą – Lietuvoje yra daugybė vertimų biurų, kurie įvairius tekstus verčia ir visai kitomis kalbomis. Tas pats galioja kai į tą laišką tenka atsakyti – nenorėdami gaišinti laiško siuntėjo, jam atsakymas gali būti nusiųstas ta pačia kalba ir vėl gi – jums padės vertimo biurų atstovai.
  • Prekių pirkimo bei pardavimo sandoriai tarp užsienio piliečių yra tokie dažni, kad ir čia neretai yra neapsieinama be vertėjų pagalbos. Į vertimų biurą galite kreiptis ir tais atvejais, jeigu kažkokioje el. parduotuvėje matote pateiktas pirkimo bei prekių pristatymo sąlygas. Vertėjai gali išversti visą tai į lietuvių kalbą, o tai iš tiesų naudinga, nes išvengsite galimų nesusipratimų.
  • Į vertimų biurą galite kreiptis net ir su specifiniais norais – jeigu turite parašyti kažkokį diplominį darbą kita kalba, tai ir šuo atveju profesionalus vertėjas gali jums padėti.

Vertimo biurų paslaugos yra įkainojamos pagal atskirus kriterijus, tad pirmiausia reikėtų žinoti, koks yra vertimo pobūdis – sutartys ir kiti finansiniai dokumentai gali būti verčiami už didesnį įkainį negu tie tekstai, kurie yra skirti ne sandoriams sudaryti.




Fransua Moriako „Gyvačių kamuolys“

Fransua MoriakasNobelio literatūros premijos laureatas F. Moriakas trečiame praėjusio amžiaus dešimtmetyje pristatė viena iš įsimintiniausių savo darbų – „Gyvačių kamuolys”. Primąją šios knygos dalį itin palankiai sutiko dauguma to meto literatūros kritikų. Šis romanas yra populiarus ir dabar. Apie pirmąją Fransua Moriako romano „Gyvačiių kamuolys” dalį galima perskaityti šiame įraše. Na, o mes bandysime apžvelgti kitas šios knygos dalis.

Antrasis „gyvačių kamuolys“ kūrinyje – Luji vaikai ir anūkai. Šiuos kone tiesiogiai galima taip pavadinti, nes jie tik ir telaukia, kol senis numirs – jie laukia nemažo palikimo, net ima regzti prieš jį sąmokslus. Tai jaunimas, kuriam visiškai neįdomu, kaip iš tiesų gyvena ir jaučiasi Luji, jie nenori su juo bendrauti. Negalima paneigti ir to, jog prie tokio palikuonių ir giminaičių elgesio prisidėjo ir pats herojus Luji, bjauriai elgdamasis ne tik su sutuoktine Iza, bet ir visais kitais.

Trečiasis kūrinyje užfiksuojamas „gyvačių kamuolys“ – viename iš skyrių tampantis visuomenėje viešpataujančių egoistinių ir piniginių interesų simboliu. Jis ir padeda atskleisti socialinę kritinę šio Moriako kūrinio idėją. Gyvačių kamuolio simbolis pabrėžia herojaus vidinį dramatizavimą, jo sugebėjimą matyti savo paties ydas.

Bet grįžkime prie tylos. Ji čia siejama ne tik su neapykanta ar panieka, bet ir su kitais motyvais. Vėliau ji įgauna ir ligos bei mirties atspalvį. Herojus Luji jaučia artėjančią mirtį, jis jau pačioj romano pabaigoje galvoja apie tai, jog mirtis įamžino tylėjimą – Iza mirė anksčiau už jį, taip ir neperskaičiusi laiško, nesužinojusi jo paslapties. Tad tyla kūrinio pabaigoje įgauna ir sakralumo – paslaptys nusinešamos su savimi į kapą, mirties tyla užgniaužia protus bei širdis.

Kuo man patiko šis kūrinys? Idėja. Moriako kūrinys, nors ir išleistas prieš gerus aštuoniasdešimt metų, šiandien yra visiškai nepraradęs aktualumo. Drįsčiau teigti, jog jis dabar galbūt yra net dar aktualesnis – visuomenėje dar labiau jaučiamas susvetimėjimas, materialūs dalykai tapę svarbiausiais, vyrauja įvairūs asmenybių, grožio, turto kultai, verčiantys dalį visuomenės jaustis nevisaverčiais ar niekingais. Todėl, manau, knyga yra vis dar aktuali – ko gero, kiekviename iš mūsų galima rasti po gyvačių kamuolį.




Kodėl knygas reikia skaityti?

Knygas turime skaityti, kаd gаlėtumėme tobulinti sаvo suprаtimą аpie žmogаus vidinį pаsаulį, kаd gаlėtumėme vertinti sаvo ir kitų jаusmus, emocijаs, ne vien poelgius.

Knygos mums аtskleidžiа per аmžių puoselėtаs, kurtаs ir аtrаstаs vertybes, jos formuojа tаs vertybes mumyse, mūsų dаbаrtiniаme pаsаulėlyje.

Skаitydаmi knygаs mes ugdome sаvąjį аš – išskirtinį ir nuostаbų, o knygos, tаi viso pаsаulio pаlikimаs mums.

Šį rаšinį norėčiаu užbаigti lаbаi tаikliа ir vertingа citаtа, pаsаkytą а. Zаlаtoriаus: “Iš gero literаtūros kūrinio gаlime gerti lyg iš kаlnų šаltinio, ir jis niekаdа neišseks. Svаrbu pаnerti į jį nuogа širdimi, nusimetus išаnkstinių nusistаtymų rūbą, pаsinerti kаip į nаują, nežinomą pаsаulį, turintį sаvo logiką ir religiją”.

Norėčiаu visiems pаlinkėti аtrаsti jums įdomiаs knygаs ir jаs skаityti. Mаnаu, šie аrgumentаi turėtų įtikinti, pаrodyti knygų svаrbą dаbаrtiniаme pаsаulyje.

Knygas galima skaityti ir internetų, tam egzistuoja nemokamos knygos.




Išmanieji veidrodžiai – netolima ateitis

Tyrimai rodo, kad dauguma  išmaniųjų telefonų savininkų savo žaisliukais naudojasi ir vonios kambaryje. Šią priklausomybę turi apie 40% žmonių. Taigi, norėdami priklausomybę išmaniesiems dalykėliams dar labiau padidinti, Niujorko įsikūrusios laboratorijos mokslininkai sukūrė išmaniojo veidrodžio prototipą.

Šis veidrodis yra didžiulis monitorius, atspindintis ne tik jūsų atvaizdą, tačiau ir leidžiantis žiūrėti televizorių, tikrinti savo Facebook paskyrą ar užsiimti kita, visai su vonios reikalais nesusijusia, veikla. Vienas įspūdingiausių šio veidrodžio sugebėjimų – galimybė pasižiūrėti kaip atrodytumėte su kaklaraiščiu. Stebuklingajam veidrodžiui paliepus, šiame kaipmat atsiranda skaitmeninis kaklaraištis, kuris pakabinamas po jūsų kaklu ir sekioja paskui jūsų atvaizdą kad ir kaip besimuistytumėte.

Žinoma, tai nėra visos funkcijos, kurias turi šis išradimas. Viena iš naudingiausiųjų galima pavadinti programėlę, kuri primena jums apie neišgertus vaistus arba šalutinį jų poveikį.

Tačiau viskas nėra taip puiku, kaip atrodo. Sukūrus prototipą paaiškėjo, kad žmones baugina veidrodyje esanti vaizdo kamera ir tai, kad pats įrenginys turi prieigą prie interneto.