Elektros energijos kainų pokyčiai Lietuvoje, Baltijos ir ES valstybėse

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Elektros energijos kainos ir nauji elektros tarifai – ypač aktuali informacija daugeliui. Elektros energijos vidutinė kaina šiemet yra 37,778 ct už kilovatvalandę be PVM mokesčio. Tuo tarpu energijos įsigijimo kaina, kuri yra nustatyta visuomeniniams tiekėjams, jau įskaičiavus ir visas eksploatacines sąnaudas, yra vidutiniškai 16,85 ct už vieną kilovatvalandę. Perdavimo kaina – tai perduodančiojo operatoriaus patirtos sąnaudos, susijusios su energijos perdavimu aukštos įtampos elektros tinklais. Taip pat dar egzistuoja ir el. energijos paskirstymo kaina.

 Kokie yra nauji elektros tarifai, pasitikslinti galima apsilankius LESTO interneto svetainėje, kituose oficialiuosiuose šaltiniuose, skelbiančiuose elektros energijos naująsias kainas. Apie naujas kainas, vyraujančias Europos Sąjungos valstybėse, kasmet skelbia „Eurostat“ – ES statistikos agentūra. Ši bendrovė taip pat teikia ir palyginamuosius duomenis. Pavyzdžiui, Lietuvoje asmenys, naudojantys elektros energiją tik savoms reikmėms (buitiniai vartotojai), nevykdantys komercinės ar ūkinės veiklos, už elektrą mokėjo vidutiniškai 0,7 proc. mažiau negu tokio pačio lygmens vartotojai Latvijoje. Tačiau estai, naudojantys elektros energiją tik savoms reikmėms, už pastarąją mokėjo mažiau net 12,28 procento.

Nepaisant to, elektros energijos kainos 2013 metais augo visose Baltijos valstybėse. Tuo tarpu Lietuvoje nuo 2014 metų sausio mėnesio įvesti nauji elektros energijos tarifai, elektros kainą sumažinę vidutiniškai trimis centais. Lyginant 2012 ir 2013 metus, Latvijoje elektros energijos kaina šoktelėjo nežymiai, vos 0,25 proc. Didžiausią kainų šuolį patyrė Estija, kurioje el. energija pabrango net 28,95 procento. Tuo tarpu mūsų šalyje dviejų metų – 2012 ir 2013 – kainų pokytis buvo 8,61 procento.

Statistikos duomenimis, mūsų šalyje elektros energijos kaina buvo apie 17,5 proc. mažesnė negu vidutinė ES valstybėse vyraujanti kaina už elektros energijos vienetą kWh. Tačiau palyginus įvairių valstybių gyventojų perkamąją galią ir gaunamus atlyginimus matyti, kad mūsų šalyje elektra yra viena brangiausių ES. Elektra brangesnė yra tik 6 ES narėse. Brangiausi nauji elektros tarifai taikomi ir komerciniams vartotojams: jie moka didžiausius mokesčius už tą patį suvartotą energijos kiekį, lyginant Baltijos valstybių elektros įkainius. Lyginant su ES vidurkiu, mūsų komercinės įmonės už elektrą mokėjo apie 30 proc. daugiau.

Straipsnis buvo įdomus? Pasidalink juo socialiniuose tinkluose



Parašykite komentarą